– En forferdelig løsning, som gjør det mye mer tungvint å åpne flaskene,

Slik beskriver en OA-leser de nye korkene på Coca-Cola-flaskene.

På OAs Facebook-side er det liten tvil om at det er første juledag og stengte butikker. En sak om de nye Cola-korkene har fått nærmere hundre kommentarer fra vonbrotne lesere.

EU-kork

Hensikten med de nye korkene, som ble innført i september, er å være i forkant av et EU-krav som trer i kraft fra 2024. Ifølge kravet skal alle korkene på brusflasker være festet til flasken for å redusere mengden plastavfall som havner i naturen.

Imidlertid har både Ringnes og Infinitum motsatt seg kravet, og det var denne saken som vekte reaksjoner hos OAs lesere første juledag.

– Håpløst, skriver en oppgitt leser.

– Nei fysj for en kork, noterer en annen.

– Møkkakork, bære atti vægen, skriver en tredje.

Enkelte tar steget ut av ren frustrasjon, og mener korken er et symbol på suverenitetsavståelse og servilitet overfor EU.

– Godt vi ikke er med i EU da, så vi slipper idiotiske EU-krav. Nei, vent ..., skriver en leser.

Foretrekker den nye

Men det er enkelte lesere som er mer villige til å omfavne de helt store omveltningene i korke-sektoren.

– Synes det går helt fint, faktisk etter å ha blitt vant med dem foretrekker jeg de framfor de gamle korkene, skriver den progressive leseren.

Imidlertid er det også noen som bruker kommentarfeltets skyttergrav til å ta opp kampen mot media-dekningen i romjula:

– Og da var fantasien for avisartikler brukt opp for i år, OA? Er det ikke en stakkar som har sklidd av veien eller fått skrekkbeskjed i jula?