Gå til sidens hovedinnhold

Lokalt medaljedryss under innendørs-UM i friidrett: Telma og Malin vant dobbelt

Artikkelen er over 1 år gammel

Telma Eid fra Søndre Land og Malin Hoelsveen fra Raufoss tok hver sin NM-dobbel under helgas U-NM i friidrett innendørs i Bærum.

Telma gikk til topps i tresteg i klasse 20–22 år med 11,68 meter, mens Malin imponerte ved å vinne 15-årsklassen på 1500 meter med tida 4.59,33 på åpningsdagen fredag.

Lørdag fulgte de opp med ny gullmedalje. Malin tok sin andre strake UM-tittel på like mange dager da Raufoss-jenta vant 800 meter for jenter 15 år på den gode tida 2.16, 30. I den samme klassen ble Suniva Fjeld fra Fagernes nummer fire med 2.27,06.

Dobbelt gull sikret også Telma sikret seg å vinne høydekonkurransen med 1,61.

Telma var nær medalje også på 60 meter hekk, men tida 9,31 var 0,03 sekunder fra bronsen. Også i lengde ble det fjerdeplass med 5,26 som beste resultat. Her var Søndre Land-jenta 11 centimeter fra bronsemedaljen.

Sju medaljer

Det ble i det hele tatt et veldig godt mesterskap for utøverne fra Søndre Land, med i alt tre gull- og fire bronsemedaljer.

Are Bergum Nilsen kapret nemlig også høydegull i gutter 20–22 med 1,86 som tellende resultat, mens Even Rudsengen tok bronse i gutter 18–19 år med 1,76 i høyde.

De tre andre bronsemedaljene sto Nikolai Stavik Moshagen (15 år) og Josue Kongolo (18/19 år) for i kulestøt med henholdsvis 10,94 og 12,82 som beste resultat, og Even Rudsengen (G18/19) i tresteg med 11,47.

I kule tok Lotta Flatum Fallingen fra Brandbu gullet med 13,18 som tellende resultat.

Sterk sølvmedalje

På 60 meter tok Gjøvik-jenta Maren Bakke Amundsen – men som løper for Moelven – sølvmedalje i jenter 17 år på tida 7,79. Josue Kongolo var svært nær medalje på samme distanse i G18-19, men tida 7,20 holde akkurat ikke til en plass på pallen.

Maren kom også til finalen på 200 meter, hvor det ble femteplass med tida 26,01. På denne distansen ble det 10. og 17. plass til 16-åringene Even Aaberg Fougner fra Gjøvik FIK og Gudmund Garvik fra Fagernes med 24,25 og 24,93.

Jørgen Evensen Lund fra Gjøvik FIK ble nummer 11 i G17 med 23,81, mens Sunniva Fjeld (J15) fra Fagernes ble nummer 11 med 27,65. Raufoss-gutta Markus Kristiansen og Didrik Chr. Bråten (G18/19) fikk notert 24,21 og 24,72.

På 1500 meter ble det andreplass til Magnus Tuv Myhre fra Brandbu i 20–22 år med 3.57,62. I 16-årsklassen ble Even Aaberg Fougner fra Gjøvik FIK nummer seks, mens Mathias Hoelsveen fra Raufoss kom på tiendeplass i klasse 15 år med 4.35,08.

På 400 meter tok Jørgen Evensen Lund en fin sjetteplass i klasse 17 år med tida 52,38. Eirik Seegaard ble nummer 10 i G18/19 med 54,40.

Fjerdeplass

Jessica Silber fra Raufoss ble nummer fire på 800 meter i jenter 16 år med tida 2.24,94, mens Even Aaberg Fougner (G16) og Eirik Seegaard (G18-19) ble nummer 6 og 11 med tidene 2.07,50 og 2.07,01. Mathias Hoelsveen ble nummer 14 i gutter 15 år med 2.12,08.

På 60 meter hekk ble Marit Garvik fra Fagernes nummer åtte i jenter 15 år med tida 10,42.

Åsmund Frøyen fra Fagernes og Even Rudsengen ble nummer fem og seks i G18/19 i lengdegropa etter lengstehopp på 5,42 og 5,41. I G20-22 ble Caleb Kongolo nummer åtte med 5,85 meter.

I høyde ble Nikolai Stavik Moshagen nummer seks med 1,56, mens Ingvild Ladehaug fra Nordre Land fikk samme plassering i J17 – på samme høyde som Nikolai.

Kommentarer til denne saken