- Vi har råd til sekstimersdagen, hevder representanter fra Gjøvik og Toten Rødt og Rød Ungdom.
I anledning kvinnedagen 8. mars, vil de både markere dagen og skolere om temaet, opplyser de i en pressemelding.
Ifølge arrangørene vil sekstimersdagen gi en rekke fordeler for den enkelte og samfunnet. Sykefraværet vil senkes, mindre ufrivillig deltid, enklere å kombinere barn og karriere. Flere av punktene har ekstra stor relevans for kvinner.
"Seks timers arbeidsdag med full lønnskompensasjon er sagt å koste mindre enn kontantstøtten. Forskjellen er at kontantstøtten i praksis begrenser den enkeltes frihet, mens sekstimersdagen øker friheten. Det er lenge siden arbeiderbevegelsen kjempet for åtte timers arbeidsdag og vant. Siden da har produktiviteten og verdiskapingen skutt i taket med ny teknologi og effektivisering. Likevel må vi fortsatt jobbe like lenge. Det er på tide at verdiene som vanlige folk lager, nå kommer vanlige folk til gode. Derfor mener vi i Rødt og Rød Ungdom at dette er en god idé, og håper folk blir nysgjerrige nok til å komme og høre på".
Magnhild Folkvord, journalist i Klassekampen og forfatter av boka «Sekstimarsdagen», skal for øvrig være innleder på Arbeidersamfunnet på kvinnedagen 8. mars.
Legg inn ditt bilde
her
MMS: oabilde til 2005 (kr. 1,-)
E-post: post@oa.no
Legg inn bilder til fotokonkurransen: Dagens
OAbilde
Legg inn nyfødtbilder
her
Alle bildene kommer på trykk i Oppland Arbeiderblad
Legg inn brudepar
Husk navn på brudepar.
Bildet kommer på trykk i Oppland Arbeiderblad
| I dag | I morgen | |||
| Gran | -14.8° | -7.6° | ||
| Lena | -18.1° | -10.7° | ||
| Fagernes | -14.9° | -11.6° | ||
| Gjøvik | -16.2° | -10.4° | ||
| Dokka | -13.9° | -9.1° | ||
| Beitostølen | -17.3° | -15.4° | ||
Alle som gir oss svar
innen 20. februar blir med i trekningen av et universalgavekort på 5000
kroner.
Vi trekker også ut 20 bidragsytere som hver får tilsendt en Oppland
Arbeiderblad dagtursekk.
Oppland Arbeiderblad er hele tida opptatt av å skape et godt redaksjonelt
produkt. Mange av våre lesere har sterke meninger om avisa om hva som
fungerer godt og hva vi med fordel kan forandre.
Herved er du
utfordret til å gi oss klar tilbakemelding.
Kommentarer kan komme på trykk i Oppland Arbeiderblad.