Stadig flere henter inn hjelp utenfra for å rekke over alle hverdagslige gjøremål, men hver dag samles likevel tre av fire norske barnefamilier til felles middag rundt kjøkkenbordet.
Det skjer i innlandet | ||
Nye filmer En debuterende bergensjente og en dansk superstjerne er sentrale når Varg Veum gjenoppstår på kino. Les mer
Send OAsyngut til 2005 og si din mening. 5 kr. per melding. Meldingene kommer i papirutgaven på leserbrevsider.
MMS/SMS: oatips til 2005
| Publisert 29.04.2010 kl 14:25 Oppdatert 29.04.2010 kl 14:25 |
Tidsklemma rammer over 600.000 norske barnefamilier der begge foreldrene er i jobb. Likevel viser tall fra Statens institutt for forbruksforskning (SIFO) at hele tre av fire familier ofte samler seg til felles middag.
– Det er en myte at vi ikke har tid til å lage og spise middag. Nordmenn bruker både tid og penger på måltidene, sier SIFO-forsker Annechen Bahr Bugge.
Ifølge SIFO bruker omtrent halvparten av husholdningene mellom 20 og 40 minutter på å tilberede hverdagsmiddagen, mens færre enn en av ti bruker en time eller mer på matlagingen. I tillegg kommer tiden familiene bruker på innkjøp.
En ny trend er å kjøpe seg ekstra tid nettopp ved å la andre planlegge og handle inn middagen.
– Mange travle familier får hjelp av for eksempel vaskehjelp, mens enkelte til og med har praktikanter. Men mange har det fremdeles hektisk i ukedagene, sier Åsa Henriksen.
I fjor vår etablerte hun tjenesten Middagshjelpen, som hver uke leverer en ferdig komponert middagspakke på døren til sine abonnenter.
– Mange opplever det som en enorm hjelp å få sunn og god mat levert på døren, klar til å tilberedes i en fei. I Sverige har dette vært et utbredt og populært tilbud lenge, forklarer Henriksen.
Etter at tjenesten ble tilgjengelig i Norge, har etterspørselen nærmest tatt av.
– Situasjonen for mange småbarnsfamilier har forandret seg mye de siste tiårene. Nå har gjerne både mor og far karrierer som er viktige for dem, i motsetning til tidligere da mor gjerne arbeidet mindre for å ha mer tid til barn og hus, sier Henriksen.
Politirunden En gruppe på om lag åtte-ni ungdommer – av begge kjønn – skal ifølge en innringer ha spankulert splitter nakne rundt i Gjøvik sentrum i området Øvre Torvgate–Gamletorvet torsdag kveld. Les mer
Gjøvik og Toten Den finske bensinstasjonskjeden St1 har nå etablert seg i Gjøvik lover fullt fokus på lave priser på bensin og diesel. Les mer
| I dag | I morgen | |||
| Gran | 8.3° | 14.5° | ||
| Lillehammer | 7.7° | 14.9° | ||
| Fagernes | 6.6° | 13.9° | ||
| Gjøvik | 8.0° | 16.1° | ||
| Dokka | 7.9° | 15.5° | ||
| Beitostølen | 3.5° | 10.2° | ||
Legg inn nyfødtbilder
her
Alle bildene kommer på trykk i Oppland Arbeiderblad
Husk navn på foreldre
Legg inn brudepar
Husk navn på brudepar.
Bilder kommer på trykk i Oppland Arbeiderblad
Se brudeparene