...
For meg handler hijabdebatten om frihet, sier Hiba Ali (foran). Her sammen med venner samlet til fest: Bak fra venstre Samah Saleh, Balkes Abed, Ghada Thamim, Mariam Ali, Sana Khaled, Astrid Tamim, Manan Saleh, Mahe Johar. Foto: Henning Gulbrandsen

Si din mening om Hijab på skolen

Hiba Ali (26) i Gjøvik er sjokkert over at noen politikere vil forby muslimske jenter å gå med hijab på skolen. HVA MENER DU?

Publisert 08.03.2010 kl 06:00 Oppdatert 08.03.2010 kl 11:09

Tips en venn på e-post:


- Kvinner må få kle seg som de vil, sier den palestinske kvinnen.

- Handler om frihet

Hun har med forundring fulgt den norske debatten om hijab og kan ikke begripe at noen ønsker å innføre et nasjonalt forbud mot et enkelt klesplagg.

- For meg handler dette om frihet. Jeg forstår ikke hvorfor det er så mye diskusjon om kvinnenes hodeplagg. Når en jødisk mann bruker kippa er det ikke noe problem. Men når en muslimsk kvinne bruker hijab er det tydeligvis et stort problem, sier hun.

Flyktet fra Gaza

Hiba Ali flyktet fra Gaza til Norge rett før Israel startet sine massive bombeangrep på Palestina i desember 2008. Nå bor hun sammen med ektemann Hazem og deres tre år gamle datter Zara i en koselig hybelleilighet i Gjøvik. Selv bruker hun ikke hijab, men mange av vennene hennes gjør det.

Markerte kvinnedagen

Hun har en høy utdannelse innen økonomi og politisk vitenskap og har jobbet som tolk og journalist i Gaza. Likevel fikk hun ikke svar på en eneste av de 1015 rengjøringsjobbene hun søkte etter at hun kom til Gjøvik for åtte måneder siden. Jeg tror det er fordi jeg heter Hiba Ali, sier hun.

Hiba markerte kvinnedagen sammen med en gruppe innvandrerkvinner i Gjøvik fredag. Hun regner seg ikke som feminist, men hun er svært opptatt av å få slutt på diskrimineringen av innvandrere av begge kjønn her til lands.

  • HVA MENER DU OM AT NOEN POLITIKERE VIL NEKTE MUSLIMSKE JENTER Å GÅ MED HIJAB PÅ SKOLEN?
  • LEGG INN DIN KOMMENTAR HER!

Mest lest i oa nå




Lesernes bilder 2012

...

Legg inn ditt bilde her
MMS: oabilde til 2005 (kr. 1,-)
E-post: post@oa.no
Legg inn bilder til fotokonkurransen: Dagens OAbilde

Se bildene

Velkommen til verden mai 2012

...

Legg inn nyfødtbilder her
Alle bildene kommer på trykk i Oppland Arbeiderblad

Se bildene

Brudepar April/mai 2012

...

Legg inn brudepar
Husk navn på brudepar.
Bildet kommer på trykk i Oppland Arbeiderblad

Se brudeparene

HERB Mai 2012

...

...

OA digital

Nå kan du bestille eAvis og app til mobil og lesebrett i en pakke.
Bestill HER



TIPS OSS

Telefon: 61189300
SMS: oatips 2005
MMS: oatips 2005
tips@oa.no

KONTAKT OSS

Telefon: 61189300
Sommerroveien 1, 2816 Gjøvik
E-post: Redaksjonen
E-post: Annonseavd.
E-post: Abonnement
E-post: Nettavis

LOKALKONTOR

Hadeland: 97721406
Valdres: 95185704
Land: 61118900

REDAKSJONEN

Sjefredaktør: Jens Olai Jenssen
Adm. direktør: Øivind Ludvigsen
Redaktører: Tonje Sagstuen
Arne Næss
Frode Klevrud
Anne Marit Sletten

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.