Mottaket skal bli en berikelse

– Jeg setter min ære i at asylmottaket på Dokka skal bli et godt mottak, sier mottaksleder Ivar Solum.

Publisert 01.10.2009 kl 03:00 Oppdatert 05.10.2009 kl 15:53

Tips en venn på e-post:

Nordre Land statlige mottak for enslige mindreårige asylsøkere åpner i Gjensidigetunet på Dokka 1. september. Etter en dag eller to kommer de første beboerne.

Mottaket, som drives av Hero Norge AS, blir for enslige asylsøkere i alderen 15-18 år og vil ha kapasitet for 33 beboere. Slik situasjonen er nå, vil de fleste komme fra Afghanistan, Irak og Somalia.

Jobbe på tvers

– Behovet for mottaksplasser er enormt, så UDI venter veldig på at vi skal komme i gang, sier Ivar Solum.

Solum er ansatt i stillingen som mottaksleder. Han tiltrer 1. januar, da han blir pensjonist i politiet etter 35 år i etaten. 57-åringen, som opprinnelig er fluberging og bor i Gjøvik, føler at han ennå har mye å gi i arbeidslivet.

I politiet har han jobbet mye med ungdom, særlig med kriminalitetsforebyggende arbeid. Han er nå overbetjent ved Moelv politipost. Solum ivrer sterkt for tverretatlig samarbeid.

– Å lede et mottak er også å jobbe på tvers. Derfor håper jeg å få nytte av tjenestetida i politiet, sier han.

Åpent forhold

– Mottaket skal samarbeide med ulike kommunale instanser, politiet samt lag og foreninger. Asylmottaket på Dokka skal ikke bli noe problemsted. Det skal bli en berikelse både for beboerne og lokalmiljøet. Vi skal ha et åpent forhold til lokalbefolkningen. Alle som vil er velkommen til å besøke mottaket, sier den nyansatte lederen.

Han mener det er unikt å kun

ne etablere et asylmottak midt i der folk bor og jobber.

– Beliggenheten er ideell. Voksenopplæringen holder til i samme bygg, og ungdomsklubben ligger tvers over veien. Alt er like i nærheten, påpeker Ivar Solum.

Ungdommene kommer fra transittmottak, hvor de har vært noen få uker. De blir normalt ved mottaket på Dokka i inntil et år. De som innvilges asyl, kommer i fosterhjem.

100 søkte jobb

Det er de tidligere hotellokalene i Gjensidigetunet som nå blir asylmottak. 17 hotellrom i andre etasje blir beboerrom med to på hvert rom. I første etasje blir det kjøkken, spisesal/TV-stue, vaskeri, datarom for ungdommene, kontorer og personalrom. Mottaket skal ikke bruke underetasjen.

Det blir i disse dager ansatt cirka 20 personer, som skal fylle 15 årsverk ved mottaket.

– Cirka 100 søkere meldte seg, hvorav veldig mange godt kvalifisert. Det er ikke noe problem å besette fagstillingene, sier oppstartsleder Morten Myking i Hero Norge.

Mottaksleder Ivar Solum understreker at det blirr viktig at ansatte ved mottaket trives.

– Ved å ha veldig fokus på medarbeiderne sørger vi for at beboerne har det bra, sier Solum.



På forsiden nå


Få oppdateringer gjennom natten:

...

Slik herjer flommen i Vestoppland

* Flere ras * Evakuert i Aurdal

Tips oss: TLF: 61 18 93 00 SMS/MMS: oatips til 2005 E-post: tips@oa.no

TIPS OSS

Telefon: 61189300
SMS: oatips 2005
MMS: oatips 2005
tips@oa.no

KONTAKT OSS

Telefon: 61189300
Sommerroveien 1, 2816 Gjøvik
E-post: Redaksjonen
E-post: Annonseavd.
E-post: Abonnement
E-post: Nettavis

LOKALKONTOR

Hadeland: 97721406
Valdres: 95185704
Land: 61118900

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Tonje Sagstuen
Adm. direktør: Leif Bangsund
Redaktører: Anne Marit Sletten
Arne Næss
Frode Klevrud

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.