ID-gavepakke til kriminelle

Utsendelsen av personnummer til åtte store mediebedrifter er en gavepakke til kriminelle som vil stjele identiteten til folk med mye penger.

Publisert 18.09.2008 kl 03:00 Oppdatert 18.09.2008 kl 09:07

Tips en venn på e-post:

Prosjektleder Petter Danielsen i Security Valley i Gjøvik nøler ikke med å karakterisere Skattedirektoratets blemme tirsdag denne uka for et godt bevis på at personvernet ikke blir tatt alvorlig nok i den etaten.

- Allerede det faktum at alle skatteytere hvert år får tilsendt både ferdig utfylt selvangivelse med angivelse av formue og inntekt sammen med passordet til Altinn er riv ruskende galt. Vi har eksempler på at kriminelle har hjemsøkt gater i strøk der folk potensielt har store formuer. Der har de valgt ut postkasser og ranet til seg hele forsendelsen fra Skatteetaten for å stjele folks identitet, understreker Danielsen.

Brudd på loven

Han viser dessuten til at Skattedirektoratets overtramp denne uka er et brudd på personvernloven ved å sende ut personnummer til fire millioner nordmenn med inntekt for at mediene skal legge dette ut på nettet.

- Det er veldig lett for journalistene som har mottatt dette å kopiere det kjapt, selv om informasjonen var kryptert. Samtidig er det så lett å søke i en slik database. Det er bare å skrive noen bokstaver i tillegg til et postnummer, så kan viktige data være i gale hender, påpeker prosjektlederen.

Mister sin identitet

Danielsen viser til at over 120 amerikanere mistet sin identitet i 2007 og at vi nordmenn ble kortsvindlet for 141 millioner kroner samme år.

- Noen opplever til og med at huset deres blir solgt, mens de selv beholder lånet. Vi har også opplevd problemet med falske fødsler for å få barnetrygd og en masse andre forsøk på å lure offentlige myndigheter eller overta en annens personlige økonomi. Det er svært alvorlig at personnummer er på avveie, for dette bør skjermes så mye som mulig. Mange oppgir det til foreninger de er medlemmer av, noe som ikke bør forekomme, mener Danielsen.

Bot og bedring?

Men det er mye som tyder på at Skattedirektoratet nå lover bot og bedring, for onsdag denne uka ble det gitt signaler som tyder på etaten vil delta i det nasjonale prosjektet ID-tyveri som drives av Danielsen i Security Valley som drives i regi av Gjøvik Kunnskapspark.

- Identitetstyveri er verdens hurtigst voksende kriminelle aktivitet og har passert narkotika i omsetning. Vi har sammen med NorSIS (Norsk senter for informasjonssikring) satt i gang dette prosjektet som har støtte fra blant annet Nav, Posten Norge, Sparebankforeningen, Sparebank1, Kripos, Politidirektoratet, DnB, Nordea og Næringslivets sikkerhetsorganisasjon FNH. Vi har også med oss Datatilsynet, Forbrukerrådet og FAD (Fornyelses og administrasjonsdepartementet), opplyser Danielsen.

Sikkerhetsledelse

Etter 28 år i Tyskland er han nettopp hentet til Security Valley for å være leder for dette prosjektet som skal samarbeide med EU og enkelte land som Tyskland. For å hente mer informasjon arrangerer Security Valley en studietur dit i slutten av september.

- Målet med turen er å sette søkelys på "Identity Management" som er viktig for mange bedrifter i Innlandet og Norge for øvrig. Her skal vi blant annet se på elektronisk ID og innføring av biometrisk identifikasjon. Det dreier seg om avlesing av fingeravtrykk eller tredimensjonal lesing av ansikter. Dette er en helt ny verden vi snart kommer til å få kjennskap til, både på arbeidsplassen og i møte med offentlige etater, avslutter Danielsen.

...
Foto: Mette Harstad
...
TAR HUSET DITT: Med personnummer tilgjengelig er det lett å stjele en annens identitet. Det kan bety at noen andre overtar huset ditt, mens du sitter igjen med lånet. Dette påpeker prosjektleder Petter Danielsen i Security Valley i Gjøvik Kunnskapspark.FOTO: METTE HARSTAD


TIPS OSS

Telefon: 61189300
SMS: oatips 2005
MMS: oatips 2005
tips@oa.no

KONTAKT OSS

Telefon: 61189300
Sommerroveien 1, 2816 Gjøvik
E-post: Redaksjonen
E-post: Annonseavd.
E-post: Abonnement
E-post: Nettavis

LOKALKONTOR

Hadeland: 97721406
Valdres: 95185704
Land: 61118900

REDAKSJONEN

Ansvarlig redaktør: Tonje Sagstuen
Adm. direktør: Leif Bangsund
Redaktører: Anne Marit Sletten
Arne Næss
Frode Klevrud

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.