...
BLE SALGSVINNER: Suzuki SX4 ble foretrukket da Gjøvik kommune skulle kjøpe nye biler til hjemmetjenesten. Det sendte den mellomstore firehjulstrekkeren opp til salgstoppen i Vestoppland i januar. Her i utstilling hos en fornøyd forhandler, Gustavsen Bil.FOTO: ØYVwIN SØRAA

Kapret salgstoppen med kommunebiler

Suzuki SX4 ble Vestopp-lands mest solgte bilmodell i januar. Det sørget hjemme-hjelpstjenesten i Gjøvik for.

Publisert 26.02.2009 kl 04:00 Oppdatert 19.05.2009 kl 12:23

Tips en venn på e-post:

...
Foto: Søraa

Nybilsalget så langt i år ligger betydelig under tilsvarende periode i fjor - ingen tvil om det. Eller 41,4 prosent under, for å være helt nøyaktig. Dette gjelder personbiler i hele landet og salgsukene til og med 23. februar, ifølge de aller ferskeste tallene fra Opplysningsrådet for veitrafikken.

Men oppi det hele finnes mange lyspunkter. Stemningen i bransjen lokalt er slett ikke bare negativ, viser en runde OA har gjort. Mange ser tegn til at det allerede begynner å snu. Og nybilsalget i Vestoppland har slett ikke gått så mye tilbake som i landet som helhet. I Gjøvik salgsdistrikt var nedgangen på 27,2 prosent til og med 23. februar.

Flåtesalg

I vårt distrikt viser mange merker faktisk en pen økning i forhold til i fjor. Et av disse er Suzuki, som også svært oppsiktsvekkende kapret førsteplassen både på merke- og modellstatistikken i Vestoppland for januar. Men forklaringen på akkurat dette er et enkeltstående såkalt flåtesalg av et 20-tall biler av typen SX4 til Gjøvik kommune.

Suzukis kompakte «crossover» med firehjulstrekk ble foretrukket av kommunen i konkurranse med en rekke andre biler. Flere lokale nybilforhandlere deltok i en fremvisning av aktuelle modeller. De ansatte i hjemmehjelpstjenesten, som skal bruke bilene, skal ha hatt mye å si ved utvelgelsen.

- Veldig hyggelig at de valgte oss, sier salgssjef Tage Voldheim hos Suzuki-forhandleren Gustavsen Bil. - Vi hører også at de ansatte er meget godt fornøyd med bilene, legger han til.

Det store flåtesalget til Gjøvik kommune gjorde også Gustavsen Bil til landets desidert største Suzuki-forhandler i januar, og Vestoppland til landets klart største Suzuki-distrikt denne måneden.

Flere som øker

Bortsett fra flåtesalget har ikke Suzuki-salget vært spesielt sterkt de første ukene av året. Økningen fra i fjor er på 8,3 prosent i Gjøvik salgsdistrikt. Mens firehjulstrekk-kollega Subaru viser en formidabel økning fra fjoråret på hele 81,8 prosent. På merkestatistikken for Vestoppland i januar tar Subaru en delt tredjeplass, og på modellstatistikken har de både Forester og Impreza på en delt femte. Fremgangen har utvilsomt sammenheng med lanseringen av dieselmotorer i stadig flere modeller. Subaru har økt salg også på landsbasis - opp 11 prosent fra i fjor.

Volvo har også en meget pen fremgang lokalt, på 35,7 prosent i Gjøvik salgsdistrikt så langt i år. Det ga en sjetteplass på merkestatistikken for Vestoppland i januar, mens det nå er V50 som er Volvos mest solgte modell i vårt distrikt.

Aller størst prosentuell fremgang i Gjøvik salgsdistrikt til nå i år har Hyundai. Her er det de nye modellene i30 og i20 som drar opp salget med hele 225 prosent fra i fjor. Den nye småbilen i20 er nettopp lansert som arvtager etter Getz. Hyundai har en kjempesterk økning også i landet som helhet, på nøyaktig 100 prosent siden i fjor.

Opel klatrer

Et annet merke som gjør det bra både lokalt og på landsbasis er Opel. Salget ligger riktignok 10-20 prosent under fjoråret, men dette er mindre nedgang enn de aller fleste andre store merker. Dermed stiger Opel bratt på listene, og er nå oppe på sjetteplass både i landet totalt og i Gjøvik salgsdistrikt frem til 23. februar, mens man var helt oppe på delt tredjeplass i Vestoppland i januar. For Opel er det den nettopp lanserte Vectra-arvtageren Insignia som drar opp salget.

Toyota er igjen landets mest solgte personbilmerke, selv med en nedgang til nå i år på 43,2 prosent. Volkswagen ble mest solgt i fjor, men ligger nå på andreplass. Det er Avensis, som står midt oppi et modellskifte, som drar opp Toyota-salget, og som ble mest solgte modell i januar.

I Vestoppland lå imidlertid Toyota på en uvant svak femteplass denne måneden. I Gjøvik-distriktet er posisjonen forbedret til tredjeplass frem til 23. februar.

Både Ford og Volkswagen gjør det sterkt på modellstatistikken for hele landet i januar, med henholdvsis Golf, Focus, Passat og Mondeo på plassene bak Avensis. Andre modeller vi bemerker høyt oppe på januarlista for hele landet, er Volvos nye «kompakt-SUV» XC60, og Toyotas hybridbil Prius.

Fortsatt mye 4WD

Urolighetene på det norske bilmarkedet har foreløpig bare i ubetydelig grad ført til noen forskyvning av salget nedover i bilstørrelse eller motornivå, viser statistikk fra Opplysningsrådet for veitrafikken. Også salget av firehjulstrekkere fortsetter på et høyt nivå, det vil si cirka 20 prosent av det totale nybilsalget. De mest solgte 4WD-modellene i hele landet i januar ble Volvo XC60 på topp foran Subaru Impreza, Volkswagen Tiguan, Toyota Rav4 og Skoda Octavia. Det vil si tre SUVer og to «vanlige» biler med firehjulstrekk blant de fem største.

Mest lest nå

...

Hørte lyder fra kjelleren

Politirunden En huseier i Garliveien på Fagernes meldte om merkelige lyder i kjelleren sin lørdag morgen. Les mer

...

Storsatsing på brukt

Motor Bruktbilhandleren DTE Systems åpner i dag et ruvende bilanlegg. Les mer

...

Krasjet og stakk

nyheter En bil som var parkert utenfor Rema 1000, ble påkjørt mens eieren var inne og handlet.

Les mer

...

- En verdig vinner

mgp Det merkelige skjedde. Plumbo vant ikke Melodi Grand Prix. Les mer


TIPS OSS

Telefon: 61189300
SMS: oatips 2005
MMS: oatips 2005
tips@oa.no

KONTAKT OSS

Telefon: 61189300
Sommerroveien 1, 2816 Gjøvik
E-post: Redaksjonen
E-post: Annonseavd.
E-post: Abonnement
E-post: Nettavis

LOKALKONTOR

Hadeland: 97721406
Valdres: 95185704
Land: 61118900

REDAKSJONEN

Sjefredaktør: Jens Olai Jenssen
Adm. direktør: Øivind Ludvigsen
Redaktører: Tonje Sagstuen
Arne Næss
Frode Klevrud
Anne Marit Sletten

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.