...
INGEN KRISESTEMNING: - Finansuroen har ikke gjort at folk ikke skal kjøpe ny bil, men de sitter nok litt mer på gjerdet enn ellers, sier Øyvind Elnæs, leder i Vestoppland Bilbransjeforening og daglig leder på Sulland Bil.ARKIVBILDE

Normalår for bilbransjen

Finanskrisen har hatt liten betydning

Det er verken krisestemning eller nedgangstider i bilbransjen i Gjøvik.

Publisert 21.10.2008 kl 03:00 Oppdatert 23.10.2008 kl 13:03

Tips en venn på e-post:

...
Foto: Søraa

Finanskrise, konjunkturnedgang og høye renter - ingenting har så langt hatt særlig betydning for det lokale bilsalget eller den lokale bilbransjen.

- Vi merker at folk er blitt litt mer forsiktige, sier flere i bransjen til OA. Men det er også det lengste de går. - Folk har penger, sier flere. - Skal de ha ny bil, kjøper de ny bil.

- Det er ikke som i fjor, men salget er likevel bra, sier Kjell Petter Nikolaisen, daglig leder på Møller Bil. Hans folk solgte 33 nybiler i september og ligger an til det samme i oktober. Nå ser de frem til å få inn en helt ny generasjon Volkswagen Golf i november og den nye Audi Q5 rundt årsskiftet. En ny Golf selger stort nærmest uansett.

- Markedet trengte en korreksjon, sier Erland Berg, daglig leder på Gustavsen Bil. Hos han selger særlig Ford Mondeo jevnt og trutt, og nå ser han frem til å starte salget av en ny generasjon Ford Fiesta i november og snart også den lille Ford Ka.

Kunstig høyt i fjor

I et salgsområde som dekker Gjøvik, Østre og Vestre Toten, Nordre Land og Etnedal har nybilsalget frem til 15. oktober gått ned fra 1320 personbiler i fjor til 1107 i år. Bransjen betrakter likevel 2008 som et normalår, og ser relativt lyst på både situasjonen i øyeblikket og utsiktene fremover.

Øyvind Elnæs, leder i Vestoppland Bilbransjeforening og daglig leder på Sulland Bil, forklarer:

- I fjor var salget kunstig høyt. Det skyldtes blant annet avgiftsomleggingen ved årsskiftet 2006/2007, som gjorde at mye av salget stoppet opp mot slutten av 2006. I 2006 var salget på cirka 1000 nye personbiler frem til 15.oktober. Ser vi disse tre årene under ett, har vi derfor en ganske jevn salgsutvikling. Vi har fortsatt økning i forhold til 2006.

- Vi finner igjen akkurat den samme trenden i Norge som helhet, legger han til. - Til midten av oktober i 2006 var salget på 85.000 enheter. Så steg det kraftig til 103.000 i fjor, mens det ligger på 90.000 i år.

- Men dette er tall for i hele år. Har salget gått ned nå de siste ukene?

- Da er det lettest å snakke for eget hus. Vi har hatt jevnt bra trafikk hele året.

Elnæs legger ikke skjul på at han helst ser en så jevn salgsutvikling som mulig. Det er gunstigst i forhold til å ha både riktig bemanning og lagerhold. Store bevegelser opp og ned kan også føre til lengre leveringstider for nye biler fordi det blir vanskelig for fabrikkene å ha riktige kvoter til Norge.

Ingen nedbemanning

Ingen bilbransjebedrifter i Gjøvik-distriktet som Elnæs kjenner til planlegger verken nedbemanning eller andre innskrenkningstiltak som følge av markedssituasjonen.

Han understreker at nybilbransjen slett ikke bare baserer seg på nybilsalget, men flere forretningsområder, som bruktbil, service- og verkstedtjenester. Det bidrar til større jevnhet i omsetning og aktivitet. - Folk bulker like mye selv om renta er høy, sier Elnæs, for å understreke sitt poeng.

- At stadig flere forretninger blir flermerkeforhandlere, bidrar nok også til at man ikke er så såbare for konjunkturene, sier han.

I eget hus har han for øvrig ikke hatt noen nedgang i det hele tatt så langt i år, men en meget pen økning for alle sine fire merker. Mazda, Mitsubishi, Citroen og Hyundai har alle økt salget med mellom 25 og 44 prosent siden i fjor.

Mest lest nå

...

Hørte lyder fra kjelleren

Politirunden En huseier i Garliveien på Fagernes meldte om merkelige lyder i kjelleren sin lørdag morgen. Les mer

...

Storsatsing på brukt

Motor Bruktbilhandleren DTE Systems åpner i dag et ruvende bilanlegg. Les mer

...

Krasjet og stakk

nyheter En bil som var parkert utenfor Rema 1000, ble påkjørt mens eieren var inne og handlet.

Les mer

...

- En verdig vinner

mgp Det merkelige skjedde. Plumbo vant ikke Melodi Grand Prix. Les mer


TIPS OSS

Telefon: 61189300
SMS: oatips 2005
MMS: oatips 2005
tips@oa.no

KONTAKT OSS

Telefon: 61189300
Sommerroveien 1, 2816 Gjøvik
E-post: Redaksjonen
E-post: Annonseavd.
E-post: Abonnement
E-post: Nettavis

LOKALKONTOR

Hadeland: 97721406
Valdres: 95185704
Land: 61118900

REDAKSJONEN

Sjefredaktør: Jens Olai Jenssen
Adm. direktør: Øivind Ludvigsen
Redaktører: Tonje Sagstuen
Arne Næss
Frode Klevrud
Anne Marit Sletten

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.