...
INN I ET NYTT MARKED: Mitsubishi har lenge gjort det skarpt i SUV-markedet med Outlander. Med nye ASX har de også fått en modell som skal hamle opp med Nissan Qashqai, Toyota Urban Cruiser og de andre bilene i det voksende markedet for mindre «crossovere».FOTO: ØYVIN SØRAA

Garantert suksess

Mitsubishi ASX er forhåndssolgt i 700 eksemplarer i Norge. Da kan vi trygt snakke om en garantert suksess. Det er heller ikke direkte overraskende for en «baby-Outlander».

Publisert 26.08.2010 kl 03:00 Oppdatert 26.08.2010 kl 09:51

Tips en venn på e-post:


...
INN I ET NYTT MARKED: Mitsubishi har lenge gjort det skarpt i SUV-markedet med Outlander. Med nye ASX har de også fått en modell som skal hamle opp med Nissan Qashqai, Toyota Urban Cruiser og de andre bilene i det voksende markedet for mindre «crossovere».FOTO: ØYVIN SØRAA
...
STORSELGER GARANTERT: «Outlander light», «Baby-Outlander» eller det offisielle ASX. Kjært barn har mange navn også i dette tilfellet, og dette blir garantert en storselger med 5 års garanti. Her i den fine profilfargen «kawasemi blå».
...
FIN BRUKSBIL: ASX har et ganske røft preg, både i det ytre og på kjørefølelsen. Men det er en praktisk, rommelig og familievennlig kompaktbil.
...
I TYPISK STIL: Dashbord og interiør levner ingen tvil om slektskapet med Outlander og andre Mitsubishier.
...
ROMMELIG: Plassforholdene er på linje med «crossover»-konkurrentene. Det vil si betydelig rommeligere enn en vanlig kompaktkombi, men selvsagt langt under Outlander.
...
PANORAMA: Toppversjonen Instyle+ stiller med et formidabelt utstyrsnivå til overkommelig pris. Panoramasoltak i glass er bare én av de mange eksklusive utstyrsdetaljene.

Mitsubishi Outlander har tatt et solid grep rundt de norske SUV-kundene. I flere perioder har den vært Norges mest solgte typiske SUV, og nå i år er den det igjen.

Avansert

Spør egentlig ikke meg hvorfor. For er ikke Outlander en helt grei, men egentlig ganske «alminnelig» bil? Den er også en nokså diger og «kassete» SUV, med temmelig tung karakteristikk både på selve bilen og på sine mest solgte dieselmotorer. Men firehjulstrekksystemet er av de mest avanserte på markedet, gode gamle Pajero har for alltid gitt Mitsubishi et godt navn innen 4WD, og for den som er ute etter masse plass, er Outlander selvsagt et opplagt valg.

Eller kan forklaringen være at Mitsubishi også er en så godt garantert suksess for bilhusholdningene, ved sin 5 års nybilgaranti?

Uansett, med Outlander-suksessen som bakteppe var det lett å tenke seg at den nye, mindre, rimeligere, mer økonomiske og miljøriktige ASX ville sprette svært effektivt inn på de norske salgslistene.

2WD - 4WD

For denne biltypen er jo den nye slageren på det norske bilmarkedet, anført av storsuksessen Nissan Qashqai: Mindre enn de tradisjonelle SUVene, men høybygde og robuste - gjerne (som så mye annet) benevnt som «crossover». Hos for eksempel Peugeot har nye 3008 slått ut den ordinære kompaktkombien 308 som merkets bestselger, og hos Toyota har Urban Cruiser passert den storselgende SUVen Rav4. Også Suzuki SX4 og Skoda Yeti selger som varmt hvetebrød.

Vi må nok være forberedt på at noe av det samme kan skje hos Mitsubishi som Toyota; at ASX-salget ikke blir ren netto tilvekst, men at noe blir kannibalisering mot Outlander. Vi har kjørt toppmodellen, en Instyle+ med 1,8-liters dieselmotor på 150 HK. Og med firehjulstrekk. For det er ingen selvfølge hos disse små-SUVene. De selges alle også i 2WD-utgaver, og de tar ganske mye av salget.

Nye ASX starter på 240.000 kroner for en 2WD og går opp til 280.000. Så kommer 4WD inn på 310.000 og strekker seg opp til 400.000. Det er der vår prøvebil ligger, men vi må anta at det meste av salget vil falle på den rimeligere 115-hesteren. Den får du for knappe 350.000 med samme gedigne Instyle+ utstyrspakke.

Firehjulstrekksystemet er det samme som på Outlander, med et «hjul» i konsollen som du kan stille inn på enten mer økonomisk forhjulstrekk på kurant føre, variabel 4WD der bilen selv fordeler kraften etter behov, eller låst firehjulstrekk.

Lettkjørt

Vi merker umiddelbart at ASX er en vesentlig mindre, mer lettkjørt og letthåndtert bil enn Outlander. Samtidig er mye av preget i kupeen og ved bilens kjørekarakteristikk det samme som hos storebror. Det gir i sum en ganske røff bilskapning, med forholdsvis mye både motor-, maskinell og vei/hjul-støy, men som sagt en jovial bruksbil der du trives og finner deg til rette med en gang.

Alle motorene er nye, med mindre volum (og forbruk) enn på Outlander, men likevel med god effekt.

Særlig med 150-hesters motor er ASX'en en ordentlig tøffing, jeg vil nesten si litt rampete. Føreren og bilen har noen hemmeligheter sammen, godt skjult bak bilens praktiske og familievennlige fremtoning, som et skikkelig kvasst fraspark. Du må finne deg i utpreget dieselrakling i mange situasjoner, men kan på den annen side glede deg over svært lavt forbruk. Vi kom ned på et snitt på 0,43 under vår prøvekjøring. Og vi kjører egentlig ikke spesielt økonomisk. I hvert fall ikke hvis vi skal dømme etter den hyperaktive girskiftindikatoren som vil ha deg til å kjøre veldig langt ned i turtall.

Girkassen har ganske lange bevegelser, men er likevel rimelig presis. Men som på Outlander er servoen i løseste laget etter min smak. Særlig rattreturen i kryss eller rundkjøringer virker uvøren eller vinglete.

Veiholdningen er ellers god. Plattformen er trolig sterkt basert på Outlander. Det gir en solid akselavstand på 2,67 meter og korte overheng, særlig bak.

Pling og pip

Ellers er kanskje ikke designet det man stopper aller mest opp ved. Mitsubishi har selvsagt satt den nye dramatiske fronten sin også på denne bilen, med den svære trapesformede grillen, men den begynner vi jo å bli vant til. Ellers er ASX ganske moderat tegnet, med halvrunde former og små-retro skjermutbygginger. Men den lanseres med en meget karakteristisk og sympatisk profilfarge, den nesten litt turkisaktige «kawasemi» blå.

Dashbord og interiør går i svart og metall - både aluminium og krom. Den sirkelrunde krominnfatningen av girspakmansjetten er kanskje noe pussig. Ellers er dette et helt greit førermiljø. Du finner lett en funksjonell kjørestilling i store og gode seter, men du sitte høyt, da høydejusteringen av førersetet går fra høyt til superhøyt, og dessuten skjer ved de ikke så veldig gunstige tiltfunksjonene.

All betjening og alle instrumenter er oversiktlig og tydelige. Grafisk visning av kontinuerlig forbruk sammen med gjennomsnitt (tall og punkt) er en fin detalj på kjørecomputeren. Dette duger godt som «øko-meter». Men det er i overkant med plinginger, rare beskjeder og symboler ved start, stopp og bruk av enkelte dashbordfunksjoner. Alt dette blir bare forvirrende og uforståelig, og skaper lett en nervøsitet i retning av: «Har jeg gjort noe galt nå?» Lysstyrken på instrumenter og navigasjonsskjerm skifter også noe umotivert. Her har Mistubishi en jobb å gjøre med å rydde opp.

Alt utstyr

Jeg er foreløpig heller ingen stor tilhenger av disse miljøbegrunnede innretningene som slår av motoren ved visse typer av stopp. Det er fint å få ned forbruk og utslipp, men jeg har fortsatt ikke opplevd et eneste slikt system som virker med så stor systematikk at jeg forstår når dette inntreffer og ikke. Mitsubishi'en skal dog ha ros for alltid å starte opp igjen når jeg trykker inn clutchen. Systemet her heter «Auto Stop & Go», men på meg virker det som om «AS & G» blinker på dashbordet når man ikke har festet sikkerhetsbeltet?!

Plassforholdene er på linje med «crossover»-konkurrentene. Det vil si betydelig rommeligere enn en vanlig kompaktkombi, men selvsagt langt under Outlander. Baksetet har i tillegg til de vanlige nedfellingsfunksjonene også justerbar ryggvinkel.

Det er et eksepsjonelt høyt utstyrsnivå på Instyle+, på ASX som på alle Mitsubishi-modeller. Både skinnseter, navigasjon, ryggekamera, panorama-soltak, nøkkelløst system, lyktespylere, xenonlys og tung stereo med DVD er på plass, i tillegg til alt «vanlig» utstyr.

Jeg tar med noen ekstra pling på kjøpet for å få den pakka for under 400.000 kroner.

Biler til salgs lokalt


De nyeste annonsene:

Annonsere i avis og på nett?

Dagens videoklipp:

...

Ekstrem duell

klipp En TT Corevette med 1.500 hk. versus en TT Viper med 1.200 hk. Les mer


404 - Not found

Error message: Got exception when fetching resource: Director returned null object for resource : /api.no/resources/relax/article/81/4370341/

TIPS OSS

Telefon: 61189300
SMS: oatips 2005
MMS: oatips 2005
tips@oa.no

KONTAKT OSS

Telefon: 61189300
Sommerroveien 1, 2816 Gjøvik
E-post: Redaksjonen
E-post: Annonseavd.
E-post: Abonnement
E-post: Nettavis

LOKALKONTOR

Hadeland: 97721406
Valdres: 95185704
Land: 61118900

REDAKSJONEN

Sjefredaktør: Jens Olai Jenssen
Adm. direktør: Øivind Ludvigsen
Redaktører: Tonje Sagstuen
Arne Næss
Frode Klevrud
Anne Marit Sletten

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.