Info fra Midtøsten

Israel hjelper. Det har stadig kommet hjelpeforsyninger via grensestasjoner mellom Israel og Gaza.

Publisert 12.03.2010 kl 04:00 Oppdatert 12.03.2010 kl 10:20

Tips en venn på e-post:


Etter konflikten i 2009 er 703 tonn bistandsmateriale og 105.600 tonn bensin blitt overført til Gaza. Israel sendte 121 hjelpearbeidere til Haiti, av disse var 50 leger. Et topp moderne mobilt sykehus fulgte med. CNNs medisinske journalist Elisabeth Cohen beskriver sykehuset: «Det er av en annen verden, sammenliknet med andre sykehus.»

Medisin mot Parkinson. En israelsk forsker har funnet et molekyl som kan hjelpe millioner av mennesker. Et energiselskap (Zenith Solar) har utviklet en solcellepark, som kan konkurrere med norsk vannkraft i pris.

Ved en opinionsmåling nylig gikk 43 prosent jøder i Israel mot et forslag om forbud mot minareter i landet. 28 prosent var for forbudet. Over 90 prosent av innvandringsungdom er fornøyd med hvordan integreringen i det israelske samfunn har gått. Israels økonomi vokste med 3 prosent tredje kvartal i fjor. De palestinske arabere boikotter ikke. De er nå Israels nest største handelspartner. Sammenliknet med nabolandene er israelsk økonomi i en annen divisjon.

Også minoritetsbefolkningen har bedre levestandard enn snittet i nabolandene. 56 prosent av israelske arabere er positivt innstilt overfor jødene. I Egypt er 95 prosent negative, 98 prosent i Libanon og 97 prosent er negative i selvstyreområdene i Judea og Samaria (Paw Research Center i USA). Norges eksport til landet økte med 34 prosent første halvår 2009. En ny by skal bygges sør i Negev-ørken. Det vil bli plass til 10.000 husenheter og over 50.000 innbyggere. Den skal kalles Kassif. 2,9 millioner turister besøkte Israel i fjor. Iron Drome, Israels nye rakettforsvar, stanset flere angrepsraketter under en test 4.7. januar i år.

Jødiske vitenskapsmenn rundt om i verden mottar Nobel-priser for sin forskning, nå sist i kjemi. Israel ligger på tredjeplass når det gjelder mennesker med akademisk utdanning i forhold til folketallet. Hele verden kan nyte godt av israelske landevinninger om samarbeid og fred fikk råde.

Det er innført forbud mot kirkebygging i Egypt. I juni 2009 fastslo en egyptisk domstol at muslimer født i Egypt, ikke kan skifte religion. I et møte med generalsekretæren i islamsk råd, Ramadan Salah, søndag 7. februar, lover Khameini at «Israel skal utryddes, ved Allahs hjelp». Onsdag 10. februar lover Libanons regjering å støtte Hizbollah. Fredag 19. februar truet Hamas vestlige land som gir støtte til «terroriststaten» Israel. Dette kan føre til konfrontasjoner.

20. februar ble seks arabiske palestinere såret under sitt angrep på grensa mellom Israel og Gaza, nær byen Khan Younis.

K.M.


skriv til oss

Dette er plassen for dine idéer, meninger og forslag. Navn og adresse må i alle tilfeller oppgis, også når navnet ikke ønskes i avisen. Vi forbeholder oss retten til å forkorte lange innlegg. Tilsendte innlegg blir ikke returnert. Adressen: Oppland Arbeiderblad, Rambekk, Postboks 24, 2801 Gjøvik
Du kan maile ditt leserinnlegg til: leserbrev@oa.no eller debattere direkte på saker her. Du kan også skrive innlegg direkte i vår sone: Syng ut!Mjøsby .



...

Si din mening om Oppland Arbeiderblad

Alle som gir oss svar innen 20. februar blir med i trekningen av et universalgavekort på 5000 kroner.
Vi trekker også ut 20 bidragsytere som hver får tilsendt en Oppland Arbeiderblad dagtursekk.
Oppland Arbeiderblad er hele tida opptatt av å skape et godt redaksjonelt produkt. Mange av våre lesere har sterke meninger om avisa om hva som fungerer godt og hva vi med fordel kan forandre.
Herved er du utfordret til å gi oss klar tilbakemelding.
Kommentarer kan komme på trykk i Oppland Arbeiderblad.


Mest lest i oa nå


3386 medlemmer

Bli medlem

Dette kan du gjøre som medlem i mjosby.no:

  • Delta i den lokale debatten og si din mening om saker på våre nettsider
  • Sende inn bilder som også kan komme på trykk i papiravisen
  • Legge inn arrangement i kalenderen og gjøre dette kjent for andre
  • Skrive innlegg
  • Lag din profil
  • Finne folk du kjenner
  • Lag egen sone for idrettslaget, velforeninga eller hjemstedet ditt

I mjosby.no finner du soner om foto, musikk sport, mat, politikk, fiske, håndarbeid, hobbyer og mye mer.



TIPS OSS

Telefon: 61189300
SMS: oatips 2005
MMS: oatips 2005
tips@oa.no

KONTAKT OSS

Telefon: 61189300
Sommerroveien 1, 2816 Gjøvik
E-post: Redaksjonen
E-post: Annonseavd.
E-post: Abonnement
E-post: Nettavis

LOKALKONTOR

Hadeland: 97721406
Valdres: 95185704
Land: 61118900

REDAKSJONEN

Sjefredaktør: Jens Olai Jenssen
Adm. direktør: Øivind Ludvigsen
Redaktører: Tonje Sagstuen
Arne Næss
Frode Klevrud
Anne Marit Sletten

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.