|
Dette er plassen for dine idéer, meninger og forslag. Navn og adresse må i
alle tilfeller oppgis, også når navnet ikke ønskes i avisen. Vi
forbeholder oss retten til å forkorte lange innlegg. Tilsendte
innlegg blir ikke returnert. Adressen: Oppland Arbeiderblad,
Rambekk, Postboks 24, 2801 Gjøvik |
Frp vil øke fartsgrensene på norske veier der veistandarden er god nok, men det er dessverre bare en liten andel av norske veier som har fullgod standard i henhold til Statens Veivesens veinormaler.
| Bård Hoksrud, Frp | |
| Publisert 22.08.2009 kl 03:00 Oppdatert 24.08.2009 kl 12:52 |
Vi vil ha 110 km/t på vei tilsvarende dagens motorvei klasse A, og 120 km/t på spesielt godt egnede strekninger. Norge har per i dag den laveste maksimalfartsgrensen i hele Europa.
Trygg Trafikk påpekte allerede i 2005 at firefeltsveiene er gode nok til at topphastigheten kan økes til 120 km/t, og E6 i Østfold ble trukket fram som en vei der dette ville være hensiktsmessig. I Danmark ble fartsgrensene på de beste motorveiene økt til 130 km/t i 2004, og det er ifølge den danske organisasjonen FDM ikke grunnlag for å si at det er en sammenheng mellom økte fartsgrenser og flere ulykker med økt fartsgrense. Forutsetningen er at veiene er gode nok, og en svensk rapport fra forsikringsselskapet Folksam viser at dårlige veier er den endelige årsaken til 72 prosent av dødsulykkene på svenske veier.
Stortinget behandlet før sommeren Frps forslag til Nasjonal Transportplan, der vi blant annet gikk inn for 2300 kilometer ny motorvei i Norge. De andre partiene stemte imot, og var ikke engang villige til å oppfylle samferdselsminister Trygve Brattelis motorveiplan fra 1962 om 800 kilometer motorvei i Sør-Norge innen 1980. De fleste av strekningene i 1962-planen har fortsatt ikke motorvei.
Hvis Frps forslag til Nasjonal Transportplan hadde fått flertall på Stortinget, hadde Norge fått sammenhengende motorvei mellom de største byene med fartsgrense på 120 km/t. Dette ville ha vært i tråd med utviklingen ellers i Europa. Mens Polen er i full gang med å fullføre 1145 kilometer motorvei og 2817 kilometer ekspressvei innen 2015, foreslår de rødgrønne bare 230 kilometer ny firefeltsvei i Norge de neste ti årene.
256 mennesker døde i trafikken i 2008. Selv små feilvurderinger kan få dødelig utfall på en dårlig svingende vei uten midtdeler og sikkerhetssoner. Gode veier med 120 km/t kunne spart mange liv.