Viktigst er og blir det holdningsskapende arbeid, som må starte allerede i barnehage og grunnskole.
Trafikken dreper. Lørdag mistet to personer livet under en kollisjon på fylkesvei 33 ved Dokka. En mann i 20-årene fra Kvam døde momentant, mens en 50-åring fra Elverum døde under behandling på sykehuset. Midt-Gudbrandsdal har på 14 dager mistet tre ungdommer i trafikken. «Dette er alvorlig for alle som arbeider med trafikksikkerhet», kommenterer Ivar Ringen i Trygg Trafikk Oppland. Han føler fortvilelse og sinne over utviklingen. Naturlig nok.
Gjennom 2010 har vi fått mange nedslående meldinger om dødsulykker på norske veier. De syv første månedene har 124 personer mistet livet. Juli alene hadde 28 dødsulykker, ifølge Trygg Trafikk. Nyhetsbildet forteller oss at også august blir en stygg trafikkulykkesmåned.
Dødsulykken på Dokka har skapt fornyet debatt om holdningsarbeid overfor unge bilførere. Det var den omkomne 20-åringen som kjørte den ene bilen, og alt tyder på at den hadde høy fart. Statistikken fra 2009 forteller oss at nærmere 30 prosent av de som dør i trafikken er i aldersgruppen 15 til 24 år. Og at ungdom med ferskt førerkort har 40 prosent høyere risiko enn gjennomsnittsbilisten for å havne i en møte- eller utforkjøringsulykke. Gutter er langt mer utsatt enn jenter, som normalt kjører forsiktigere.
Stadig flere, ikke minst innen politiet, tar nå til orde for at det må lages fartsbegrensninger på ungdommens biler. Muligens er det et virkemiddel som kan fungere. Men viktigst er og blir det holdningsskapende arbeid, som må starte allerede i barnehage og grunnskole. Holdningsarbeid er langsiktig og krevende innsats. Det finnes heldigvis gode eksempler på at det nytter, blant annet det såkalte «Ringsaker-prosjektet», tuftet på samarbeid mellom kommunen, politiet, NAF, Trygg Trafikk, Statens vegvesen, skolen og de unge. Her er det iverksatt en rekke konkrete tiltak, der ungdom som har kjørt forbilledlig gjennom hele året premieres. Nå skal prosjektet rulles ut i andre norske kommuner.
Holdningsskapende trafikksikkerhetsarbeid handler ikke om bruk av store økonomiske ressurser, men om samarbeid mellom ulike etater og miljøer, tuftet på dialog og samspill med de berørte, de unge. Det er de som best vet hvilke virkemidler som har størst effekt blant jevnaldrende.
Bøndene har hatt en bra inntektsvekst det siste året, på vel 30 000 kroner, eller 16,1 prosent.
Inntektene i landbruket ligger etter andre næringer, men utviklingen er positiv. Det er viktig for landbruksfylket Oppland.
Gjøvik og Toten Den siktede etter dyretragedien i Snertingdal har i avhør erkjente straffeskyld. Les mer
Politirunden politiet slo til mot en leilighet i Storgata på Raufoss torsdag kveld. Les mer