Øyeblikksbilder 

LINE BLIKSTAD: New Frontier Hotel

Oktober forlag

Fra Mjøsby

Medlemmer i Mjøsby

2691 medlemmer

Linn T. Sunne
Publisert 26.01.2010 kl 10:05 Oppdatert 26.01.2010 kl 10:05

Tips en venn på e-post:

...

Line Blikstad er norsk-svensk forfatter, og debuterte med romanen Ester i 2001. New Frontier Hotel er den andre boka, og har vært hovedbok i Bokklubben Nye Bøker. Ikke verst for en andrebok, og denne er også velskrevet.

Line Blikstad forteller historien om en familie som har røtter i Norge og USA, men bor i Sverige. Det er moren Edith, som leser og ser på tv, faren Evert som er fotograf og borte, barna John, Liv og Otto.

I korte fragmenter får vi vite stadig mer om familien og hva som har skjedd dem. At John har kjørt på Liv og skadet henne for livet. At Edith nesten ble miss California, at Evert ikke er helt borte likevel. Hva skjedde egentlig da Evert prøvde å drepe Liv? Bitene pusles etter hvert sammen til et større bilde der enkelte hendelser går igjen. De ulike familiemedlemmene har hver sine historier og versjoner av den samme historien.

Blikstad porsjonerer ut informasjonen i doser som gjør leseren nysgjerrig, hun skaper tiltalende øyeblikksbilder av nesten impresjonistisk karakter. Beskrivelsene fra de ulike miljøene sitter godt, men enkelte språkligheter skurrer litt for meg som femtitallsreplikker.

Musikk er et gjennomgangstema i boka, og det er på ingen måte tilfeldig at det er Elvis som akkompagnerer historien om den sammensatte familien. Hvorfor vil leseren forstå underveis.

...

Det brenner på Lena

Tips oss: TLF: 61 18 93 00 SMS/MMS: oatips til 2005 E-post: tips@oa.no

Gjøvik og Toten Det begynte å brenne i en bolig på Lena sent torsdag kveld. Les mer

...

Kan bli utlevert

Utenriks Myndighetene i Kongo åpner for utlevering av Joshua French og Tjostolv Moland. Les mer

...

Gikk nakne rundt i sentrum

Politirunden En gruppe på om lag åtte-ni ungdommer – av begge kjønn – skal ifølge en innringer ha spankulert splitter nakne rundt i Gjøvik sentrum i området Øvre Torvgate–Gamletorvet torsdag kveld. Les mer

...

Avviser baby-ryktene

Innenriks Kronprinsparet lar seg sjarmere av småbarn de møter, men foreløpig holder det med de tre barna de har selv. Les mer

...

Klare for MGP-junior

Ungdom Lørdag braker det løs med finale i Melodi Grand Prix Junior i Oslo Spektrum. Ti finalesanger har sluppet gjennom nåløyet. Les mer

Mest lest i oa nå

...
Terningkast: 5

Varg Veum - Skriften på veggen

Nye filmer En debuterende bergensjente og en dansk superstjerne er sentrale når Varg Veum gjenoppstår på kino. Les mer

Terningkast: 5

BENJAMIN ISACHSEN: Gud alene har æren

...

Ny musikk Lawo Classics/Mudi Les mer

Terningkast: 4

LEIF G.W. PERSSON: Faller fritt som i en drøm

...

Nye bøker Oversatt av Henning Kolstad
Schibsted Forlag Les mer

Terningkast: 6

Starcraft 2: Wings of liberty

...

Nye spill BLIZZARD ENTERTAINMENT

16-årsgrense Les mer

Kulturbilder

Rampabilder uke 20

...

Kjøp ditt favorittbilde! Har du funnet bilder i Oppland Arbeiderblad eller oa.no du ønsker å ha selv eller gi bort i gave? Bestill bilder

Se kulturbildene fra Oppland Arbeiderblad

Peer Gynt-spelet

...

Vandring i urskogen

...

Toraderfestival

...

Great Garlic Girls

...

Sirkus Arnardo

...

Utstillingen «Paralleller» på Kistefos-museet

...
Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

TIPS OSS

Telefon: 61189300
SMS: oatips 2005
MMS: oatips 2005
tips@oa.no

KONTAKT OSS

Telefon: 61189300
Sommerroveien 1, 2816 Gjøvik
E-post: Redaksjonen
E-post: Annonseavd.
E-post: Abonnement

LOKALKONTOR

Hadeland: 97721406
Valdres: 95185704
Land: 61118900

REDAKSJONEN

Sjefredaktør: Jens Olai Jenssen
Adm. direktør: Øivind Ludvigsen
Redaktører: Tonje S. Andersen
Arne Næss
Frode Klevrud

Redaktørplakaten

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.