Spennende krigshistorie 

CAMILLA LÄCKBERG:Tyskerungen

Gyldendal

Publisert 30.04.2008 kl 08:56 Oppdatert 30.04.2008 kl 08:58

Tips en venn på e-post:

...
BOK: Tyskerungen

Handlingen er lagt til nåtida, men har sitt utgangspunkt i Den andre verdenskrig. Erika finner en tysk medalje i morens etterlatte papirer, et jernkors. Når hun begynner å nøste i morens historie finner hun dagbøker og oppdager ukjente sider ved henne som både skremmer og fascinerer. Det viser seg at moren skjulte en hemmelighet som involverer mange av Erikas mer eller mindre bekjente i foreldregenerasjonen. Erika leverer medaljen til en gammel ekspert på nazisme for å se om han om mulig kan finne ut mer. Han tas av dage i sitt eget hjem like etterpå. Og ja, det er en sammenheng.

Erika er forfatter og hjemme med små barn. Ektemannen er politimann, og selv om han skal ta sin del av svangerskapspermisjonen klarer han ikke ligge unna etterforskningen av drapet.

Svenske Läckberg har fått gode kritikker for bøker som Ulykkesfuglen og Steinhuggeren, sistnevnte var nominert til Årets bästa svenska däckare i 2006. Bøkene hennes har solgt to millioner eksemplarer bare i Sverige. Hun er selv småbarnsmor, og alle som selv har hatt små barn vil kjenne igjen mange av hennes beskrivelser av små og store hverdagslige utfordringer som denne bokas hovedperson opplever. Man dras mellom jobb og hjem, og undertegnede syntes denne kombinasjonen av drapsgåte og familieliv var fornøyelig lesning.

Läckberg er også god på mellommenneskelige relasjoner, og har skrevet en interessant krim som minner litt om Jon Michelets Jernkorset og Henning Mankells Danselærerens tilbakekomst. Sistnevnte var en pageturner og utrolig spennende om nynazisme, Läckberg ligger et par hestehoder etter, men har like fullt skrevet en leseverdig historie rundt samme tema.

Mest lest i oa nå






3381 medlemmer

Bli medlem

Dette kan du gjøre som medlem i mjosby.no:

  • Delta i den lokale debatten og si din mening om saker på våre nettsider
  • Sende inn bilder som også kan komme på trykk i papiravisen
  • Legge inn arrangement i kalenderen og gjøre dette kjent for andre
  • Skrive innlegg
  • Lag din profil
  • Finne folk du kjenner
  • Lag egen sone for idrettslaget, velforeninga eller hjemstedet ditt

I mjosby.no finner du soner om foto, musikk sport, mat, politikk, fiske, håndarbeid, hobbyer og mye mer.





TIPS OSS

Telefon: 61189300
SMS: oatips 2005
MMS: oatips 2005
tips@oa.no

KONTAKT OSS

Telefon: 61189300
Sommerroveien 1, 2816 Gjøvik
E-post: Redaksjonen
E-post: Annonseavd.
E-post: Abonnement
E-post: Nettavis

LOKALKONTOR

Hadeland: 97721406
Valdres: 95185704
Land: 61118900

REDAKSJONEN

Sjefredaktør: Jens Olai Jenssen
Adm. direktør: Øivind Ludvigsen
Redaktører: Tonje Sagstuen
Arne Næss
Frode Klevrud
Anne Marit Sletten

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.