Newyorker på sopptur til hjemstedet Hadeland

Kunstneren Anki King har aldri egentlig hatt et nært forhold til motorsykler. Det var menneskene hun var mer nysgjerrig på. – Gutta på «Soppen» har en karakter jeg fant noe ekstra i, sier hun. Nå forventer hun å få sitte på med en Harley snart...

Fra Mjøsby

Medlemmer i Mjøsby

2691 medlemmer

Per Øyvind Skjønberg
Publisert 04.09.2003 kl 03:59 Oppdatert 03.09.2003 kl 09:47

Tips en venn på e-post:

...
LITT MC-FRELST: Newyorkeren Anki King fra Harestua har i ett år malt bilder av medlemmer av motorsykkelklubben Soppen MC. Bildene blir stilt ut i klubbens lokaler fra 30. september.

Det begynner å bli noen år siden Ann Kristin fra Harestua ble Anki og hjem- stedet ble New York. Men hun vender gjerne tilbake på besøk, og nå kommer hun hjem med egen lokalt forankret MC-utstilling. Soppen MC i Nordre Brandbu ble behørig avfotografert av Anki King i fjor sommer. I vinter har hun formidlet utrykkene sine til malerier som stilles ut i motorsykkelklubbens lokaler i månedsskifte september-oktober.

– Når man bor langt borte er det lett å bli ekstra patriotisk og stolt av hjembygda. Noe av grunnen til at jeg har valgt å male «Soppen» ligger nok der, men jeg har alltid vært spesielt interessert i figurativ billedform og finner ofte inspirasjon i mennesker som er litt utenom det vanlige, forklarer kunstneren.

Hun kjente noen av klubbmedlemmene fra tidligere, før det ble skinnvester og sykler, og det krevde ikke mye overtalelse før de tente på ideen om en kunstutstilling i klubblokalene.

Hjemme

Blant fargerike veggmalerier, tre etasjer opp utvendig på de tidligere industrilokalene, leder en dør inn til Ankis verden. Atelieret i Long Island City, en kjapp t-banetur fra sentrale Manhattan, minner lite om Hadeland.

– Det er et lite hopp fra Hadeland til New York, men begge steder har sine fordeler, mener Anki.

Hun merker at det blir litt vått i øyekroken hver gang hun ser Gran bra seg utover, med røde låver, grønne jorder og hvite hus. Hadeland kommer alltid til å være hjemme for newyorkeren, men det er i virvaret blant galeriene, museene og alle menneskene fra hele verden hun bor.

– I en slik atmosfære lærer en mye om seg selv, og her nytter det ikke å ikke akseptere folk som er annerledes, forteller hun.

Hun mener at folk hjemme på Hadeland har generelt mer omtanke for folk, men kan også ha en litt mindre forståelse for dem som skiller seg ut.

Veggene i atelieret er omgitt av farger, bilder, treverk, overfylte hyller og sterke inntrykk, men midt i dette beherskede kaoset troner malerier av motorsykler.

Den urbane maleren fra Harestua har fått et spesielt forhold til brummende to-hjulinger.

– Planen min var å fokusere på gutta, men etterhvert ble jeg svært fascinert av syklenes personligheter. Nå kan jeg ikke gå forbi en uten å se på den. Harley er favoritten – de er rene kunstverk i seg selv, sier bikervennen.

Flere utstillinger

Anki tar med seg fire eller fem store malerier og cirka ti mellomstore til Hadeland. Hun har måttet demontere de store bildene og rullet dem sammen for ta dem med seg i bagasjen, men flere av bildene er allerede sendt til Norge.

– Jeg håper de kommer fram i tide, ler Anki.

Hun har fokusert mest på maleri de siste årene, men har så smått begynt å finne tilbake kullstiften og papiret også. Harestua-jenta har begynt å tegne igjen og noe av dette vil en kunne se i Soppen-utstillingen. Anki har nylig arbeidet med en serie tegninger mikset med akryl tempra (red.anm. pigment og lim) basert på venner av henne i dans og samhold. Disse arbeidene er nå på utstilling i Boston. Hun er også med på flere gruppeutstillinger i New York og Philadelphia utover høsten.

Etter planen skal utstillingen i lokalene til Soppen MC være åpen fra 29. september til 5. oktober, med offisiell åpning tirsdag 30. september.

TILBAKE: Den siste tiden har Anki funnet fram kullstifter og papir, noe av dette kan du får se på utstillingen hos Soppen MC.

...

Kan bli utlevert

Utenriks Myndighetene i Kongo åpner for utlevering av Joshua French og Tjostolv Moland. Les mer

...

Gikk nakne rundt i sentrum

Politirunden En gruppe på om lag åtte-ni ungdommer – av begge kjønn – skal ifølge en innringer ha spankulert splitter nakne rundt i Gjøvik sentrum i området Øvre Torvgate–Gamletorvet torsdag kveld. Les mer

...

Avviser baby-ryktene

Innenriks Kronprinsparet lar seg sjarmere av småbarn de møter, men foreløpig holder det med de tre barna de har selv. Les mer

...

Klare for MGP-junior

Ungdom Lørdag braker det løs med finale i Melodi Grand Prix Junior i Oslo Spektrum. Ti finalesanger har sluppet gjennom nåløyet. Les mer

...

Lover prispress på drivstoff

Gjøvik og Toten Den finske bensinstasjonskjeden St1 har nå etablert seg i Gjøvik lover fullt fokus på lave priser på bensin og diesel. Les mer

Mest lest i oa nå

...
Terningkast: 5

Varg Veum - Skriften på veggen

Nye filmer En debuterende bergensjente og en dansk superstjerne er sentrale når Varg Veum gjenoppstår på kino. Les mer

Terningkast: 5

BENJAMIN ISACHSEN: Gud alene har æren

...

Ny musikk Lawo Classics/Mudi Les mer

Terningkast: 4

LEIF G.W. PERSSON: Faller fritt som i en drøm

...

Nye bøker Oversatt av Henning Kolstad
Schibsted Forlag Les mer

Terningkast: 6

Starcraft 2: Wings of liberty

...

Nye spill BLIZZARD ENTERTAINMENT

16-årsgrense Les mer

Kulturbilder

Rampabilder uke 20

...

Kjøp ditt favorittbilde! Har du funnet bilder i Oppland Arbeiderblad eller oa.no du ønsker å ha selv eller gi bort i gave? Bestill bilder

Se kulturbildene fra Oppland Arbeiderblad

Peer Gynt-spelet

...

Vandring i urskogen

...

Toraderfestival

...

Great Garlic Girls

...

Sirkus Arnardo

...

Utstillingen «Paralleller» på Kistefos-museet

...
Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

TIPS OSS

Telefon: 61189300
SMS: oatips 2005
MMS: oatips 2005
tips@oa.no

KONTAKT OSS

Telefon: 61189300
Sommerroveien 1, 2816 Gjøvik
E-post: Redaksjonen
E-post: Annonseavd.
E-post: Abonnement

LOKALKONTOR

Hadeland: 97721406
Valdres: 95185704
Land: 61118900

REDAKSJONEN

Sjefredaktør: Jens Olai Jenssen
Adm. direktør: Øivind Ludvigsen
Redaktører: Tonje S. Andersen
Arne Næss
Frode Klevrud

Redaktørplakaten

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.