Dokumentarfilmen «Sju kammers - Frontsøstrene» signert Karoline Grindaker og Hilde K. Kjøs er nominert til Amanda-pris som beste dokumentarfilm.
Årets Amanda-priser skal deles ut under Filmfestivalen i Haugesund 17. august. Tirsdag ble nominasjonene offentliggjort.
I klassen beste dokumentar er tre dokumentarer nominert:
«Folk ved fjorden», regi Øyvind Sandberg, produsent Jorunn Botne og Øyvind Sandberg for Øy-Film.
«Havets sølv», regi Are Pilskog, produsent Are Pilskog for Blåst Film.
«Sju kammers - Frontsøstrene», Karoline Grindaker og Hilde K. Kjøs, produsenter Hilde K. Kjøs og Karoline Grindaker for Mica Film.
Valdrisene Grindaker og Kjøs har allerede vunnet Gullruten for sin dokumentar om frontsøstrenes skjebner.
I 2008 fikk deres mye omtalte dokumentar «Lykkens Grøde», om tre kvinnegenerasjoner i Lykkja i Valdres, Gullruten-pris for beste klipp.
Dokumentaren viser hvilke skjebner det skulle gi for dem som i ung alder valgte å jobbe som frontsøstre under andre verdenskrig.
Juryleder Jan Eggum mener at nominasjonene gjenspeiler bredden i årets filmproduksjon.
- Både radikalt og konservativt filmspråk er tatt på alvor, likeledes både genrefilm og kunstfilm, både unge og eldre filmskapere, sier han.
- Vi har prøvd å se bort fra hvilke filmgenre som er hippe for øyeblikket. Det er derfor ganske forskjellige typer film som nomineres, sier Eggum og legger til - Da er det bare å håpe: Måtte de beste vinne?
Som beste norske kinofilm er følgende filmer nominert:
«Babycall», produsent Turid Øversveen for 4 ½ Fiksjon, regi Pål Sletaune.
«Få meg på, for faen», produsent Brede Hovland og Sigve Endresen for Motlys, regi Jannicke Systad Jacobsen.
«Kompani Orheim», produsent Yngve Sæther og Sigve Endresen for Motlys, regi Arild Andresen.
«Pushwagner», produsent Carsten Aanonsen for Indie Film, regi Even G. Benestad og August B. Hanssen.
Beste barnefilm:
«Blåfjell 2 – Jakten på det magiske horn», regi Arne Lindtner Næss, produsent Jørgen Storm Rosenberg og Lasse Greve Alsos for Storm Rosenberg AS.
«Knerten i knipe», regi Arild Østin Ommundsen, produsent Finn Gjerdrum og Stein B. Kvae for Paradox.
«Til siste hinder», regi Anders Øvergaard, produsent Kathrine Haugen for Filimo Film og Odd G. Iversen for Atomfilm.
Beste regi:
Morten Tyldum, Hodejegerne.
Arild Andresen, Kompani Orheim.
Joachim Trier, Oslo, 31. august.
Beste kvinnelige skuespiller:
Noomi Rapace, Babycall.
Helene Bergsholm, Få meg på, for faen.
Beste mannlige skuespiller:
Kristoffer Joner, Kompani Orheim.
Anders Danielsen Lie, Oslo, 31. august.
Sven Nordin, Sønner av Norge.
Aksel Hennie, Hodejegerne.
Beste kvinnelige birolle:
Cecilie A. Mosli, Kompani Orheim.
Malin Bjørnhovde, Få meg på, for faen.
Linn Skåber, Kong Curling.
Beste mannlige birolle:
Kristoffer Joner,
Babycall Jon Øigarden,
Varg Veum – I mørket er alle ulver grå.
Mads Ousdal, Arme riddere.
Beste filmmanus
Pål Sletaune, Babycall.
Jannicke Systad Jacobsen, Få meg på, for faen.
Arild Andresen og Lars Gudmestad, Kompani Orheim.
Knut Avenstroup Haugen, Fuck Up.
Ginge Anvik, Få meg på, for faen.
Gisle Martens Meyer, Pushwagner.
Peder Kjellsby, Varg Veum – De døde har det godt
I tillegg til de 17 prisene som er vurdert av fagjuryene, vil Amandakomiteens Gullklapper og Ærespris samt Folkets Amanda overrekkes under Amandaprisutdelingen. Folkets Amanda er et samarbeid mellom Den norske filmfestivalen, VG og TV 2. Juryleder Jan Eggum leder Amandajuryene som har vurdert de norske spillefilmene, mens juryene for beste kort- og dokumentarfilm og beste utenlandske kinofilm har oppnevnt egne juryledere.