...
Drøm: Trine Bjørgeengen drømmer om å kunne starte egen praksis som dyretolk.

Trine snakker med dyr

På kurs kommuniserer Trine Bjørgeengen med hester, gris, hunder og katter. Drømmen er å kunne leve av å snakke med dyr, etter eksamen som dyretolk neste år.

Fra Mjøsby

Medlemmer i Mjøsby

2691 medlemmer

OAs skjermsparer

...
Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 
...

Webkamera

Anmeldelser

Terningkast: 5

BENJAMIN ISACHSEN: Gud alene har æren

...

Ny musikk Lawo Classics/Mudi Les mer

...
Terningkast: 5

Varg Veum - Skriften på veggen

Nye filmer En debuterende bergensjente og en dansk superstjerne er sentrale når Varg Veum gjenoppstår på kino. Les mer

Terningkast: 4

LEIF G.W. PERSSON: Faller fritt som i en drøm

...

Nye bøker Oversatt av Henning Kolstad
Schibsted Forlag Les mer

...

Vintips

Syng ut med SMS!

Send OAsyngut til 2005 og si din mening. 5 kr. per melding. Meldingene kommer i papirutgaven på leserbrevsider.

Tips oss

MMS/SMS: oatips til 2005

...
...

Webkamera

Tekst og foto: Stina Håkensbakken Roland
Publisert 05.05.2007 kl 03:00 Oppdatert 05.05.2007 kl 08:45

Tips en venn på e-post:

500 - Internal server error

Error message:
Transformation ended in error for request URI: /componada/component/show-esi/normal/article/relation_images/www.oa.no/81/2753207/relation/_/ when using style sheet component_xhtml2html.xsl. Masked exception is:
Problem transforming sheet: jar:file:/var/jetty/componada/Jetty_0_0_0_0_9002_componada.webapp.war__componada.webapp__.bdff6g/webapp/WEB-INF/lib/templator-jar-1.6.jar!/xslt/component_xhtml2html.xsl

root cause:
org.xml.sax.SAXParseException: An invalid XML character (Unicode: 0x13) was found in the element content of the document.

Det var en gang en katt som var ofte syk fordi den spiste mye giftige planter.

– Jeg forklarte katten at det var plantene som gjorde at den ble dårlig. Etter at jeg snakket med den, har den ikke spist giftige planter. Det er litt morsomt, forteller Trine Bjørgeengen rolig.

Hun forstår godt at dette er vanskelig å tro.

Brandbu-jenta sier hun så langt har kommunisert med 12-13 dyr, og hun har flere bemerkelsesverdige historier. En navngitt kvinne i Kristiansand kontaktet Trine da den tidligere innekatten Laban en dag nå i april forsvant ut i den store verden. Trine påstår at hun fikk telepatisk kontakt med pusen, som forklarte at han hadde tullet seg bort, men var på vei hjem. Dagen etter dukket Laban opp igjen. Flere dyreeiere – fra så vel innland som utland – forsverger at Trine har fortalt om detaljer og opplevelser som hun umulig kunne vite på forhånd, etter kommunikasjon med deres kjæledyr.

– Jeg respekterer at folk ikke tror på dette, det er jo ganske spesielt. Jeg trodde ikke på det selv. Det var i grunn mest derfor jeg meldte meg på kurs hos Sissel Grana i Horten. På forhånd forestilte jeg meg at det kom til å være veldig alternativt, med røkelse og all ting. Men slik var det slett ikke. Det er mye teori i tillegg til praktiske øvelser, og meditasjon. Det handler om å kople helt ut egne tanker for å oppnå kontakt med dyret en vil kommunisere med. En form for telepati. Det er ikke så vanskelig som folk tror. Faktisk er det noe som alle kan få til, framholder 20-åringen, som bare trenger noen bilder og opplysninger om alder for å få kontakt med dyr på avstand. Men det beste er å kommunisere med dyr og eier til stede samtidig.

Trine undret seg over hva som skjedde med henne, da hun forsto at hun mottok meldinger fra dyr.

– Det var egentlig for et drøyt år siden jeg virkelig begynte å tenke over det, selv om jeg alltid har hatt forskjellige dyr. Jeg var hos en venninne som hadde kattunger, og jeg følte helt bestemt at den ene pusen henvendte seg til meg. Jeg bare måtte ha den katten. Hadde jeg ikke tatt henne til meg, ville hun blitt avlivet. Først tenkte jeg at svarene jeg fikk i hodet, var noe jeg fant på selv. Men senere fortsatte det med andre dyr. Det er enkeltord eller sammensetninger som vi kan tolke. Jeg fikk også rare bilder i hodet, framholder Trine, som har en familie der spesielle evner har vært et tema tidligere.

Hun ble glad da hun fant ut at hun ikke var alene om sine erfaringer med dyr, og til og med kunne gå på nyopprettet kurs for å lære å bruke evnene. Nå har hun gjennomført nybegynnerkurs, og har planen klar for ett års fordypende kurs. Etter en avsluttende eksamen hos nevnte Sissel Grana, vil hun kalle seg dyretolk.

– Vi har blant annet mye etikk på kursene. Vi skal for eksempel ikke behandle dyr, og en skal ikke tjene penger på å snakke med dyr før en har gjennomgått hele kursopplegget. Det finnes eksempler på folk som ikke har kunnet nok, men likevel tatt betalt for å gi diagnoser og tolkninger som har vist seg å være helt feil. Det ødelegger for dem som vil jobbe seriøst med dette, sier Trine, som selv har en drøm om å kunne leve av å snakke med dyr.

– Håpet er å kunne starte for meg selv som dyretolk her på Brandbu når jeg er ferdig med alle kursene, og kanskje en gang i framtida kan jeg holde kurs selv, forteller hun.

På kursene handler det naturlig nok mye om praktiske øvelser.

– Alle skriver ned sine opplysninger etter å ha snakket med de samme dyrene, og må fortelle i plenum etterpå hva de har fått ut av det. Det er derfor ikke mulig å jukse eller samarbeide. Det spesielle er at alle har fått noe ut av kommunikasjonen, og av de jeg har vært på kurs med har nesten alle fått tak i de samme tingene, sier 20-åringen.

Dyr har humor og god hukommelse, påstår Trine etter sine erfaringer.

– De er fæle til å baksnakke hverandre, og de har også gjerne noe å fortelle om eierne. De er direkte og ærlige. Dessuten husker de folk, og kan beskrive ansikter veldig godt lenge etterpå. Og de skjønner veldig godt når vi snakker om dem, framholder hun.

På kursene lærer Trine også mye om dempede signaler, dyrenes kroppsspråk.

– Der er det veldig mye å hente. For eksempel sender dyr ut masse signaler før de angriper, men vi skjønner bare ikke hva de mener, påpeker Trine, som håper flere vil bli interessert i å lære kommunikasjon med dyr.

– På sikt er det håpet, at flere vil gå kurs og lære mer om dette. For meg er målet at eier og dyr skal få et bedre forhold. Det er ikke noe poeng for meg bare å bevise at jeg kan dette, forsikrer Trine Bjørgeengen.

Trine røper en øvelse som hun har sett kan fungere;

– Hvis katten din klorer mye på sofaen, skal du tenke på hvor du ønsker katten skal være i stedet – mens den klorer. Prøv å kople ut alle andre tanker. Du kan bli overrasket, sier hun.

...

Kan bli utlevert

Utenriks Myndighetene i Kongo åpner for utlevering av Joshua French og Tjostolv Moland. Les mer

...

Gikk nakne rundt i sentrum

Politirunden En gruppe på om lag åtte-ni ungdommer – av begge kjønn – skal ifølge en innringer ha spankulert splitter nakne rundt i Gjøvik sentrum i området Øvre Torvgate–Gamletorvet torsdag kveld. Les mer

...

Avviser baby-ryktene

Innenriks Kronprinsparet lar seg sjarmere av småbarn de møter, men foreløpig holder det med de tre barna de har selv. Les mer

...

Klare for MGP-junior

Ungdom Lørdag braker det løs med finale i Melodi Grand Prix Junior i Oslo Spektrum. Ti finalesanger har sluppet gjennom nåløyet. Les mer

...

Lover prispress på drivstoff

Gjøvik og Toten Den finske bensinstasjonskjeden St1 har nå etablert seg i Gjøvik lover fullt fokus på lave priser på bensin og diesel. Les mer

Mest lest i oa nå

Fotball Live

lørdag 04. sep. kl. 16:00
KFUM - Raufoss

Kampstart om:

1 dager 18 timer 30 min. 5 sek.

Fotball Live

lørdag 04. sep. kl. 15:00
Lørenskog - Valdres

Kampstart om:

1 dager 17 timer 30 min. 5 sek.
...
...

Fire biler får krasj-toppscore

Motor EURO NCAP har akkurat offentliggjort nye testresultater. Les mer

Ev 6 Øyer - Tretten
Redusert framkommelighet:
Kan bli stengt i perioder på inntil 17 minutter, nedsatt hastighet til 50 km/t ...
Ev 6 Lillehammer - Dombås, ved Harpefoss
Redusert framkommelighet:
Innsnevring og lysregulering på grunn av vegarbeid i periodene: Mandag til fred...
Ev 16 Tyinkrysset - Fagernes (Varpefoss bru)
Redusert framkommelighet:
Lysregulering og stengt i perioder på inntil 30 minutter på grunn av vegarbeid....
Ev 16 Tyinkrysset - Fagernes (Kvamskleiva Halvbru)
Redusert framkommelighet:
Manuell dirigering og kan bli stengt i perioder på inntil 30 minutter på grunn ...
Fv 33 Gjøvik - Bjørgo, ved Tobru
Redusert framkommelighet:
Lysregulering og nedsatt hastighet til 50 km/t på grunn av vegarbeid. Arbeidet ...
Fv 132 Kronborg - Gjøvik
Redusert framkommelighet:
Innsnevring på grunn av vegarbeid i periodene: Mandag til fredag fra 07:00 til ...
Fv 132 Hunnsvegen, ved Strandgata (i Gjøvik kommune)
Midlertidig stengt:
Stengt på grunn av vedlikeholdsarbeid. Omkjøring er skiltet. Gjelder fra 25.08....
Fv 256 Hundorp - Vinstra (Hundorp bru)
Midlertidig stengt:
Stengt på grunn av vegarbeid. Omkjøring er skiltet. Arbeidet ventes avsluttet 1...
Fv 319 Fåberg
Redusert framkommelighet:
Redusert framkommelighet på grunn av vegarbeid i periodene: Mandag til fredag f...
Fv 319 Jorekstad - Skillestad (Øyer bru)
Redusert framkommelighet:
Ett felt stengt på grunn av vegarbeid. Arbeidet ventes avsluttet 31.12.2010.
Flere meldinger Kilde: Statens vegvesen

Gratulerer med dagen!

Noen du vil gratulere med dagen?
Legg inn Gratulerer med dagen GRATIS til nett
Legg inn Gratulerer med dagen til papiravis

Dagens bilde

lesernes oa Daglig bringer vi et bilde som en leser har sendt inn på sistesida i Oppland Arbeiderblad.
Legg inn bilder her Se hvordan du legger inn bilder her

Dagens OAbilde

Lesernes bilder 2010

...

Legg inn ditt bilde her
MMS: oabilde til 2005 (kr. 1,-)
E-post: post@oa.no
Legg inn bilder til fotokonkurransen: Dagens OAbilde

Se bildene

HERB september 2010

...

Velkommen til verden september 2010

...

Legg inn nyfødtbilder her
Alle bildene kommer på trykk i Oppland Arbeiderblad
Husk navn på foreldre

Se bildene

Brudepar august 2010

...

Legg inn brudepar
Husk navn på brudepar.

Bilder kommer på trykk i Oppland Arbeiderblad

Se brudeparene
Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

TIPS OSS

Telefon: 61189300
SMS: oatips 2005
MMS: oatips 2005
tips@oa.no

KONTAKT OSS

Telefon: 61189300
Sommerroveien 1, 2816 Gjøvik
E-post: Redaksjonen
E-post: Annonseavd.
E-post: Abonnement

LOKALKONTOR

Hadeland: 97721406
Valdres: 95185704
Land: 61118900

REDAKSJONEN

Sjefredaktør: Jens Olai Jenssen
Adm. direktør: Øivind Ludvigsen
Redaktører: Tonje S. Andersen
Arne Næss
Frode Klevrud

Redaktørplakaten

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.