...
GØY: Det er gøy å kunne være med andre barn på leir, synes Martine Haagensen Fløttum.Foto: Tone Langseth Luth

Barn i viktig styre

Noen ganger skjønner de voksne at det er viktig å ha med barn i styre og stell. Det synes Martine Haagensen Fløttum er bra. Nå kan hun kanskje gi forslag om noe som kan gjøre hverdagen lettere for flere barn.

Publisert 07.07.2010 kl 03:00 Oppdatert 07.07.2010 kl 13:34

Tips en venn på e-post:

Martine Haagensen Fløttum (11 år), fra Brandbu, er et av tre barn som er valgt inn i Norsk Cøliakiforenings styre (Ncf) Det betyr at hun kan være med å bestemme hva som kan gjøres bedre for alle barn i Norge som har cøliaki.

Hva vet du om cøliaki?

For det første har jeg cøliaki selv, forteller hun. Jeg fikk det 23. juni 2005. Det betyr at jeg ikke tåler mel med gluten, slik som vanlig hvetemel, rug, bygg og havre. Vi kan heller ikke spise spelt. Hvis jeg spiser noe det er gluten i, blir jeg syk. Vi som har cøliaki kan ikke spise vanlig brød. Derfor pleier vi å bake brødet vårt selv med glutenfritt mel.

Hvorfor har du lyst til å bli med i cøliakistyret?

Jo, jeg synes det høres gøy ut. Der kan vi snakke sammen på møter om ting som er viktig. Kanskje kan jeg reise til andre steder og treffe noen jeg ikke kjenner.

Har du tenkt på hva du kan gjøre i styret?

Ja, jeg vil foreslå at barn med cøliaki kan få komme på flere turer sammen. Hver sommer er det familieleir i Elverum. På slike leirer har vi det kjempegøy sammen. Vi har formingsgrupper, bader, kjører kano, synger og leker. Vi kan også snakke med andre som skjønner hvordan det er å ha cøliaki. Ja, så får vi nye venner. På leiren er all maten glutenfri. Derfor slipper vi å tenke på hva vi kan og ikke kan spise.

Er det andre ting du vil jobbe for?

Ja, det er viktig at folk skjønner litt mer hva cøliaki er. Slik som i bursdager er det mange barn som må ha med seg mat og kaker.

Hva kan de voksne gjøre, slik at det kan bli bedre for barna?

Det viktigste er at det finnes mye enkelt en kan lage. Toro sjokoladekake i langpanne er glutenfri, og den er god. Det finnes også poser til lyse og mørke muffins og vafler som de fleste liker. På posene står det: fri for gluten. Husk at gelé og is alltid er bra. Det kan vi spise.

I bursdager er det kanskje servering av pizza, pølser, hamburgere, eller taco. Ferdig glutenfri pizza kan kjøpes på Peppes.

Det går også an å kjøpe frossen pizza Margerita, slik som på CC og flere steder, eller kjøpe ferdig bunn. Vi kan ikke spise vanlige lomper, hamburgerbrød, eller tacolefser. Men vi kan spise glutenfrie lomper, glutenfrie hamburgerbrød og tacoskjell.

Hva slags råd har du til andre barn med cøliaki?

Si ifra til de som har bursdag hva du kan ta med, som er vanskelig å skaffe. Si også ifra hva som er enkelt å bake. Kanskje er det ikke stor forskjell å bake den ene eller andre kaka. Det kan være lurt å skrive ned oppskrifter og dele de ut i klassen. Skriv også ned hvor de kan kjøpe enkle glutenfrie varer.

Martine anbefaler oppskrift på en glutenfri kake. Lykke til.

Brownies i langpanne

500 gr. meierismør

8 egg

800 gr. sukker

200 gr. Toro glutenfri kake­miks

2 dl kakao

4 ts vaniljesukker

Smelt smøret og avkjøles noe

Pisk egg og sukker til eggedosis

Sikt i kakemiks blandet med kakao og vaniljesukker og rør det forsiktig sammen

Bland inn smøret og hell røren i en bakepapirkledd langpanne

Stekes på nederste rille ved 175 grader i ca. 40 minutter

Kan være litt fuktig inni

Tips: Kaken er kjempefin å fryse

Mest lest nå

...

Hørte lyder fra kjelleren

Politirunden En huseier i Garliveien på Fagernes meldte om merkelige lyder i kjelleren sin lørdag morgen. Les mer

...

Storsatsing på brukt

Motor Bruktbilhandleren DTE Systems åpner i dag et ruvende bilanlegg. Les mer

...

Krasjet og stakk

nyheter En bil som var parkert utenfor Rema 1000, ble påkjørt mens eieren var inne og handlet.

Les mer

...

- En verdig vinner

mgp Det merkelige skjedde. Plumbo vant ikke Melodi Grand Prix. Les mer


TIPS OSS

Telefon: 61189300
SMS: oatips 2005
MMS: oatips 2005
tips@oa.no

KONTAKT OSS

Telefon: 61189300
Sommerroveien 1, 2816 Gjøvik
E-post: Redaksjonen
E-post: Annonseavd.
E-post: Abonnement
E-post: Nettavis

LOKALKONTOR

Hadeland: 97721406
Valdres: 95185704
Land: 61118900

REDAKSJONEN

Sjefredaktør: Jens Olai Jenssen
Adm. direktør: Øivind Ludvigsen
Redaktører: Tonje Sagstuen
Arne Næss
Frode Klevrud
Anne Marit Sletten

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.