...
Israelsk politi er i beredskap foran muslimenes fredagsbønn av frykt for sammenstøt. Foto: Det amerikanske forsvaret/ANB/Arkiv

Sperrer av Vestbredden

Jerusalem (ANB-NTB-AFP-DPA): Israel har stengt kontrollpostene på Vestbredden og utplassert flere soldater i Øst-Jerusalem.

Publisert 12.03.2010 kl 14:38 Oppdatert 12.03.2010 kl 15:13

Tips en venn på e-post:


Myndighetene er i beredskap foran muslimenes fredagsbønn av frykt for sammenstøt.

Etter at det andre palestinske opprøret ble innledet i 2000, har Israel flere ganger sperret av Vestbredden, men blokadene er som regel blitt innført i forbindelse med høytider og valg.

Israels forsvarsminister Ehud Barak beordret at militærblokaden av Vestbredden skal vare fram til midnatt lørdag.

Frykter angrep

Tiltaket innføres av sikkerhetshensyn, blant annet av frykt for angrep, opplyser en talsperson for det israelske militæret.

Israel nekter også muslimske menn under 50 år å delta i fredagsbønnen ved al-Aqsa-moskeen i Jerusalem.

Militærblokaden innebærer at kun pasienter, medisinpersonell, religiøse arbeidere og lærere med spesialtillatelse får slippe gjennom veisperringene.

– IDF (Det israelske forsvaret) vil fortsette å innføre tiltak for å beskytte israelske borgere, samtidig som de opprettholder livskvaliteten for palestinerne i området, heter det i en uttalelse fra det israelske militæret.

Palestinsk sinne

Blokaden ble iverksatt dagen etter at USAs visepresident Joe Biden avsluttet et besøk i Israel og Vestbredden.

Det har stadig brutt ut opptøyer nær Tempelhøyden de siste ukene. Både den israelske bosetningspolitikken i Øst-Jerusalem og planer for en arkeologisk park i en palestinsk bydel like utenfor gamlebyen har satt sinnene i kok på palestinsk side.

Palestinerne reagerer kraftig på Israels beslutning om å innlemme de hellige stedene på den okkuperte Vestbredden på en liste over nasjonale kulturminner som skal renoveres.

Voldsomme sammenstøt

Under fredagsbønnen i forrige uke kom det til voldsomme sammenstøt da unge muslimer kastet stein på politiet og på jøder som ba. Rundt 70 personer ble skadd. Politiet brukte både sjokkgranater, gummikuler og tåregass for å spre palestinerne.

Israelerne frykter også at raseriet over de nye planene om bygging av ytterligere 1.600 jødiske bosetninger på okkupert jord skal bidra til uroligheter under fredagsbønnen.

Rakettangrep

Tidlig fredag angrep Israel to mål sør på Gazastripen etter at militante palestinere skjøt en rakett inn i Israel. Raketten ødela et lager i nærheten av den jødiske bosetningen Nirim, men ingen skal ha kommet til skade.

Ifølge palestinske kilder ble en fabrikk som produserte oksygen til sykehus ødelagt i det israelske luftangrepet. Også en tunnel under grensen mellom Gazastripen og Egypt ble ødelagt i angrepet, melder nyhetsbyrået DPA. Ingen personer skal ha blitt såret.

En relativt ukjent sunnimuslimsk gruppe kalt Jihadsalafistene påtok seg ansvaret for rakettangrepet på Israel. (ANB-NTB-AFP-DPA)

Mest leste saker



Været

Været
  I dag I morgen
Gran
Lena
Fagernes
Gjøvik
Dokka
Beitostølen
Været leveres av: met.no


Siste bildeserier

404 - Not found

Error message: Got exception when fetching resource: Director returned null object for resource : /api.no/resources/relax/article/81/5924973/

404 - Not found

Error message: Got exception when fetching resource: Director returned null object for resource : /api.no/resources/relax/article/81/5924460/

Siste bildeserier

404 - Not found

Error message: Got exception when fetching resource: Director returned null object for resource : /api.no/resources/relax/article/81/5919412/

Her er svenskenes MGP-håp!

...

Christer Sjögren, Charlotte Perelli, Lotta Engberg og flere kjente fjes deltar i Melodifestivalen.

Se alle artistene!

McLarens nye formel 1-bil

...


TIPS OSS

Telefon: 61189300
SMS: oatips 2005
MMS: oatips 2005
tips@oa.no

KONTAKT OSS

Telefon: 61189300
Sommerroveien 1, 2816 Gjøvik
E-post: Redaksjonen
E-post: Annonseavd.
E-post: Abonnement
E-post: Nettavis

LOKALKONTOR

Hadeland: 97721406
Valdres: 95185704
Land: 61118900

REDAKSJONEN

Sjefredaktør: Jens Olai Jenssen
Adm. direktør: Øivind Ludvigsen
Redaktører: Tonje Sagstuen
Arne Næss
Frode Klevrud
Anne Marit Sletten

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.