Oslo (ANB-NTB): Hvis Petter Northug velger å gå ut av landslaget, får han startnekt av Norges Skiforbund.
Markedsaktører ønsker ifølge VG å starte et privat lag med Northug i spissen etter OL i Vancouver. Skipresident Sverre Seeberg sier på generelt grunnlag at en løper kan miste startlisensen hvis han ikke vil gå for landslaget.
– Hvis skiforbundet vil ha deg med på landslaget og du sier nei, la oss si at du for eksempel er den beste, vil det bli sånn at skiforbundet med hjemmel i rennreglementet kan ta startlisensen din. Og det kommer vi til å gjøre, sier Seeberg til VG.
– Det er nå en gang sånn at det er Norges Skiforbund som tar ut dem som er på landslag. Reglene våre er veldig tydelige på at de Norges Skiforbund tar ut, er omfattet av rennreglementet. Altså hvis en utøver sier: «Nei, jeg vil ikke være på landslaget» når man får tilbudet, da får man ikke starte i skirenn. Da har man meldt seg ut.
Skiforbundet skal ha blitt kjent med planene om et nytt lag tirsdag.
– Foreløpig er det bare rykter. Men tilbud vil de beste alltid få. Det er en vanskelig situasjon. Jeg har informert mine overordnede som det er naturlig å si ifra til om dette, sier sportssjef Åge Skinstad. (ANB-NTB)
Politirunden En huseier i Garliveien på Fagernes meldte om merkelige lyder i kjelleren sin lørdag morgen. Les mer
Politirunden En havnet i løpet av natt til lørdag inne i en privat hagehekk på Raufoss. Les mer