...
Barneombud Reidar Hjermann vil at den såkalte Christoffer-saken granskes av Spesialenheten for politiet. Foto: Vidar Ruud, ANB

Barnevern best i byene

Barnevernsbarn i store kommuner klarer seg bedre i skole og jobb enn de i små. – Vi må tegne kommunekartet på nytt, sier barneombudet.

Fotball Live

lørdag 04. sep. kl. 16:00
KFUM - Raufoss

Kampstart om:

2 dager 0 timer 4 min. 12 sek.
Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 
...
TRINE ANDREASSEN, NINA JOHNSRUD OG ELLEN S. VISETH
Publisert 09.02.2010 kl 09:25 Oppdatert 09.02.2010 kl 09:38

Tips en venn på e-post:

...
Barne- og likestillingsminister Audun Lysbakken (SV) tror det står bedre til i barnevernet i dag enn i 2003, men at det fortsatt er for stor forskjell på hva slags hjelp barn får, etter hvor de bor. Foto: Terje Pedersen, ANB

I dag finnes det kommuner hvor det bare er en halv barnevernsstilling.

– Der er forholdene altfor gjennomsiktige til at det er mulig å gjøre en ordentlig jobb, fordi alle kjenner alle. Jeg krever at det må være minst to fulltids barnevernsstillinger i hver kommune, sier barneombud Reidar Hjermann.

Slutter på skolen

Det varierer kraftig om barnevernsbarn fullfører videregående skole og hvor yrkesaktive de blir, viser en ny rapport fra Statistisk sentralbyrå.

Sannsynligheten for at barnevernsbarn fullfører videregående skole innen utgangen av året de fyller 23 år, spriker med 14 prosentpoeng mellom den dårligste og den beste kommunen.

Sannsynligheten for at barnevernsbarn som har fylt 23 år, har en jobb der de tjener over 75.200 kroner, spriker med 16 prosentpoeng mellom den beste og dårligste kommunen.

Store kommuner gjør det best. Barnevernsbarn har større sannsynlighet for å fullføre videregående skole jo flere innbyggere kommunen har.

Forskerne tolker dette som at store kommuner vanligvis har flere barnevernssaker enn små kommuner. De kan dermed bygge opp et behandlingsapparat med større ressurser, ekspertise og erfaring. Det kan være grunn til å tro at store kommuner har et mer profesjonelt barnevern enn små kommuner, skriver forskerne i rapporten.

Lysbakken vil slå sammen

Hjermann mener småkommuner må slås sammen for at de minste barnevernstjenestene skal bli en saga blott. Ellers må barnevernet i små kommuner samarbeide på tvers av kommunegrensene.

Barne- og likestillingsminister Audun Lysbakken (SV) tror det står bedre til i barnevernet i dag enn i 2003, men at det fortsatt er for stor forskjell på hva slags hjelp barn får, etter hvor de bor.

– Det er en viktig utfordring for meg. Det kan være aktuelt å slå sammen barnevernet i nabokommuner. Vi har mange gode eksempler på samarbeid på tvers av kommunegrensene. Det vil jeg absolutt oppmuntre til. Da kan man bygge opp større fagmiljø, og kvaliteten øker. Det vil også gjøre det lettere å sette inn tiltak i små, gjennomsiktige samfunn. Det er vanskelig når én enkeltperson er barnevernet og alle kjenner alle, sier Lysbakken.

Han vurderer å stille både kompetansekrav og krav til antall ansatte for å få dette til.

FNs barnekomité kritiserte nylig Norge og mente vi bør styrke arbeidet mot kommunale forskjeller for å sikre barn et likeverdig hjelpetilbud og bedre koordinering av tjenester for barn. (ANB)

...

Det brenner på Lena

Tips oss: TLF: 61 18 93 00 SMS/MMS: oatips til 2005 E-post: tips@oa.no

Gjøvik og Toten Det begynte å brenne i en bolig på Lena sent torsdag kveld. Les mer

...

Kan bli utlevert

Utenriks Myndighetene i Kongo åpner for utlevering av Joshua French og Tjostolv Moland. Les mer

...

Gikk nakne rundt i sentrum

Politirunden En gruppe på om lag åtte-ni ungdommer – av begge kjønn – skal ifølge en innringer ha spankulert splitter nakne rundt i Gjøvik sentrum i området Øvre Torvgate–Gamletorvet torsdag kveld. Les mer

...

Avviser baby-ryktene

Innenriks Kronprinsparet lar seg sjarmere av småbarn de møter, men foreløpig holder det med de tre barna de har selv. Les mer

...

Klare for MGP-junior

Ungdom Lørdag braker det løs med finale i Melodi Grand Prix Junior i Oslo Spektrum. Ti finalesanger har sluppet gjennom nåløyet. Les mer

Dagens mest leste saker

...

Gode gubber i LO

Riktignok er LO-leder Roar Flåthen både mann og har tradisjonell industribakgrunn. Men samtidig har han stått for en linje i lønnsoppgjørene som har gitt lavlønte kvinner betydelige tillegg.

Les kommentaren her

Siste bildeserier

Nordens største båtmesse

...

Båter i sjøen i Kadettangen er i gang. Se bildene her.

Se bildeserie

404 - Not found

Error message: Got exception when fetching resource.

Solbakken gikk amok

...

Rosenborg måtte se mesterligadrømmen gå fløyten mot et sterkt FC København.

Se bildene fra dramaet!

404 - Not found

Error message: Got exception when fetching resource.

10 siste innenriks

Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

TIPS OSS

Telefon: 61189300
SMS: oatips 2005
MMS: oatips 2005
tips@oa.no

KONTAKT OSS

Telefon: 61189300
Sommerroveien 1, 2816 Gjøvik
E-post: Redaksjonen
E-post: Annonseavd.
E-post: Abonnement

LOKALKONTOR

Hadeland: 97721406
Valdres: 95185704
Land: 61118900

REDAKSJONEN

Sjefredaktør: Jens Olai Jenssen
Adm. direktør: Øivind Ludvigsen
Redaktører: Tonje S. Andersen
Arne Næss
Frode Klevrud

Redaktørplakaten

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.