...
Lars Haltbrekken og Norges Naturvernforbund krever at nærings- og handelsminister Trond Giske (Ap) strammer opp oppdrettsgiganten Cermaq. Foto: Arne Ove Bergo, Dagsavisen/ANB

– Giske må rydde opp

Oslo (ANB): Norges Naturvernforbund går i strupen på oppdrettsgigant og ber næringsminister Trond Giske gripe inn i saken.

Fotball Live

lørdag 04. sep. kl. 16:00
KFUM - Raufoss

Kampstart om:

2 dager 0 timer 4 min. 12 sek.
Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 
...
BJØRN ERIK DAHL
Publisert 13.11.2009 kl 14:54 Oppdatert 13.11.2009 kl 15:04

Tips en venn på e-post:

I et brev til nærings- og handelsminister Trond Giske (Ap) tar lederen i Norges Naturvernforbund, Lars Haltbrekken, et kraftig oppgjør med oppdrettsgiganten Cermaq, der staten er hovedeier.

Haltbrekken krever at Giske tar opp de alvorlige bruddene på miljø- og rettighetsnormer som Cermaq har vært anklaget for, særlig i Chile og Canada, men også i andre land. I Canada går det nedover for villaksen, og oppdrettskritikere og forskere mener de hovedsakelig norske oppdrettsanleggene har skylda. I Chile har lakseoppdrett ført til en regelrett økologisk katastrofe.

– Har et særlig ansvar

Disse problemene tas opp i den svært kritiske dokumentarfilmen «Farmed Salmon Exposed», som ble lansert i Oslo fredag som en del av Pure Salmon Campaigns siste framstøt mot norske oppdrettsgiganter.

– Fordi den norske stat, ved Nærings- og handelsdepartementet, er majoritetsaksjonær i selskapet, mener vi det påligger departementet et særlig ansvar å ta tak i denne saken, mener Haltbrekken.

Naturvernforbundet har i årevis forsøkt å få til en konstruktiv dialog med Cermaq, uten å lykkes særlig med det.

– Fornekter alt

– Selskapets hovedstrategi er som vi ser det å fornekte ethvert kritisert forhold og, så langt det er mulig, å unngå enhver dialog med sine kritikere, skriver Haltbrekken til Giske. Når styret i Cermaq nå reiser på befaring til Chile nekter de da også å møte sine argeste kritikere, ifølge Haltbrekken.

– I tillegg til at vi har hatt fokus på selskapets overtramp mot miljø og urfolks rettigheter, har norsk fagbevegelse påpekt de kritikkverdige arbeidsforholdene ved produksjonsanleggene, minner Haltbrekken om.

Finansminister Sigbjørn Johnsen har for øvrig vært styreleder i Cermaq, og fiskeriminister Lisbeth Berg-Hansen er tungt inne på eiersiden i et oppdrettsselskap. Trond Giske var fredag ikke tilgjengelig for kommentar.

– Ikke dekkende

Informasjonsdirektør Lise Bergan i Cermaq har ikke lyst å kommentere den krasse ordlyden i brevet. Hun betegner likevel innholdet som «ikke dekkende» for virkeligheten.

– Og selv om vi ikke har mottatt noen henvendelse, så ser vi gjerne fram til et konstruktivt møte med Naturvernforbundet, sier Bergan til ANB.

Hun hevder Cermaq er en tilhenger av gode, strenge og klare reguleringer, og viser til at konsernsjefen nylig uttalte at vekst i produksjonen må tilpasses det miljøet tåler.

At styret i Cermaq ikke vil treffe sine kritikere når det reiser til Chile, forklarer Bergan med at selskapet har valgt å ha et møte med WWF, og at de rett og slett ikke har tid til å møte alle på Pure Salmon Campaigns «ønskeliste». (ANB)

...

Kan bli utlevert

Utenriks Myndighetene i Kongo åpner for utlevering av Joshua French og Tjostolv Moland. Les mer

...

Gikk nakne rundt i sentrum

Politirunden En gruppe på om lag åtte-ni ungdommer – av begge kjønn – skal ifølge en innringer ha spankulert splitter nakne rundt i Gjøvik sentrum i området Øvre Torvgate–Gamletorvet torsdag kveld. Les mer

...

Avviser baby-ryktene

Innenriks Kronprinsparet lar seg sjarmere av småbarn de møter, men foreløpig holder det med de tre barna de har selv. Les mer

...

Klare for MGP-junior

Ungdom Lørdag braker det løs med finale i Melodi Grand Prix Junior i Oslo Spektrum. Ti finalesanger har sluppet gjennom nåløyet. Les mer

...

Lover prispress på drivstoff

Gjøvik og Toten Den finske bensinstasjonskjeden St1 har nå etablert seg i Gjøvik lover fullt fokus på lave priser på bensin og diesel. Les mer

Dagens mest leste saker

...

Gode gubber i LO

Riktignok er LO-leder Roar Flåthen både mann og har tradisjonell industribakgrunn. Men samtidig har han stått for en linje i lønnsoppgjørene som har gitt lavlønte kvinner betydelige tillegg.

Les kommentaren her

Siste bildeserier

Nordens største båtmesse

...

Båter i sjøen i Kadettangen er i gang. Se bildene her.

Se bildeserie

404 - Not found

Error message: Got exception when fetching resource.

Solbakken gikk amok

...

Rosenborg måtte se mesterligadrømmen gå fløyten mot et sterkt FC København.

Se bildene fra dramaet!

404 - Not found

Error message: Got exception when fetching resource.

10 siste innenriks

Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

TIPS OSS

Telefon: 61189300
SMS: oatips 2005
MMS: oatips 2005
tips@oa.no

KONTAKT OSS

Telefon: 61189300
Sommerroveien 1, 2816 Gjøvik
E-post: Redaksjonen
E-post: Annonseavd.
E-post: Abonnement

LOKALKONTOR

Hadeland: 97721406
Valdres: 95185704
Land: 61118900

REDAKSJONEN

Sjefredaktør: Jens Olai Jenssen
Adm. direktør: Øivind Ludvigsen
Redaktører: Tonje S. Andersen
Arne Næss
Frode Klevrud

Redaktørplakaten

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.