Vadstena (ANB): Statsminister Jens Stoltenberg mener de norske landene kan spille en viktig rolle i klimapolitikken.
– De nordiske landene er alle klimapolitisk i front og kan spille en nøkkelrolle foran klimatoppmøtet i København neste år. Vi bør kunne samarbeide tett på nordisk nivå, sier Jens Stoltenberg til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).
De nordiske statsministrene møttes søndag og mandag til sitt årlige sommertreff. Søndag hadde de møter på Vadstena Klosterhotell ved Vätterens bredd i Sverige. Mandag blir det båttur på Göta Kanal.
Jens Stoltenberg viser til at Sverige har formannskapet i EU, og så framhever han Norges posisjon som ledende når det gjelder vern av regnskog og utvikling av prosesser for CO2-rensing.
De nordiske statsministrene samles hver forsommer til et uformelt møte for å diskutere nordiske og internasjonale saker pluss EU-spørsmål. Sveriges Fredrik Reinfeldt er vert for møtet hvor de også tar opp Østersjøsamarbeidet, internasjonal krisehåndtering og globalisering. Statsministrene skal videre diskutere hvordan Norden kan styrke sin konkurranseevne i en stadig med globalisert verden. (ANB)
Kommentar: Norge er i ferd med å få en tredelt industri.
Les hele kommentaren her
Store mengder skiutstyr vil bli stjålet i vinterferien. Da gjelder det å være på vakt.
Børresen ny direktør for Stortinget
Christer Sjögren, Charlotte Perelli, Lotta Engberg og flere kjente fjes deltar i Melodifestivalen.
Se alle artistene!